Atypické příznaky blížícího infarktu, nad kterými většina žen mávne rukou

Infarkt začíná a končí bolestí na hrudi, následně se dotyčný sesune k zemi a potřebuje pomoc lékaře. Takhle si většina představuje průběh infarktu, proto vzbuzuje překvapení, že tento srdeční atak může mít i jiné příznaky, mezi kterými vůbec bolest na hrudi nemusí být. Především u žen je nutná obezřetnost.

30 % pacientů s atypickými příznaky

Lidské tělo je neuvěřitelné a jedinečné, proto i při určitých zdravotních potížích nereaguje vždy stejně. Při potížích se srdcem dochází nejčastěji k aktivaci nervů v okolí, což vyvolává akutní bolest na hrudi, někdy se naopak může projevovat tento stav jako tlak na prsou, který se projevuje v průběhu noci. Při těchto symptomech všechny okamžitě napadne infarkt. U žen však nemusí infarkt takto probíhat, „30 % pacientek totiž vykazuje atypické příznaky,“ potvrzuje profesorka kardiologie Leslie Cho z clevelandské kliniky v Ohiu.

Extrémní únava a vyčerpání

Ženy bývají unavené, protože jsou celý den v jednom kole. Snaží se dohnat rodinné i pracovní. Únava, která je doprovodným jevem infarktu, je jiného charakteru. Jedná se o extrémní a náhlé vyčerpání, které může mít i dramatický průběh. „Nejde tedy o stav, který je běžný na konci náročného dne,“ upřesňuje doktor Cho. Vyčerpanost je dokonce tak veliká, že dotyčné ženy nejsou schopné ani těch nejjednodušších úkonů včetně vyjití jednoho patra po schodech. Při pocitech na zhroucení i při banální činnosti jako je ustlání postele nebo uvaření kávy je jedinou možností volat záchrannou službu.

Náhlá dušnost a zhoršení dýchání

S věkem mívají ženy vlivem sedavého života potíže s dýcháním, souvisí to i s nárůstem hmotnosti. V případě infarktu je však dušnost náhlá a ke zhoršení dýchacích obtíží dochází bez fyzicky náročné činnosti nebo cvičení. Zpozornět by měly také ženy, kterým se hůře dýchá vleže, a naopak v sedě je stav lepší. Při lapání po dechu ve chvílích, ve kterých se jim to nikdy nestávalo, ale může jít o infarkt.

Neschopnost vykonávat každodenní činnosti

Nemožnost, neschopnost nebo těžkost při běžných denních činnostech je alarmem pro návštěvu obvodního lékaře, protože se jedná o významnou změnu ve fungování organismu a může se jednat o infarkt nebo jiné onemocnění oběhové soustavy. Mezi běžné činnosti se řadí hygiena, příprava jídla, oblékání, údržba a úklid domácnosti nebo zajištění nákupů a drobných pochůzek. Při potížích s těmito úkony se s tělem děje něco závažného a je dobré se objednat k lékaři.

Další podezřelé nebo atypické příznaky infarktu

Infarkt myokardu se projevuje i dalšími příznaky, které nemusí znamenat vždy infarkt, proto je dotyční mohou přehlížet. Tyto symptomy se mohou projevovat u žen i mužů.

Bolest v krku, čelisti, paži nebo píchání v zádech

Velmi častými jsou bolesti v horní polovině těla, nejčastěji se jedná o bolest v krku, která však nepřipomíná nachlazení, a dále v čelisti nebo paži, kdy pacient necítí svaly. Může docházet i k vystřelování bolesti do zad, po odpočinku může opět zesílit, v takových případech je vhodné se obrátit na lékařskou pohotovost.

Náhlé pocení nebo návaly „studeného potu“

K náhlému pocení dochází u žen během menopauzy, kdy mají takzvané návaly horka a často je tomu tak v průběhu noci. Při infarktu je naopak pocení doprovázené nevolností nebo tlakem na hrudi, navíc může docházet k atakům „studeného potu“ a mrazení.

Pálení žáhy a těžkost

Zatímco bolest na hrudi je jedním z typických příznaků, při infarktu může docházet i k neidentifikovatelné těžkosti na hrudi nebo k intenzivnímu pálení žáhy, které se v průběhu času stupňuje. I v těchto případech je vhodná kontrola u lékaře, který odborně posoudí zdravotní stav. 

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iatropedia.gr