Pokaždé, když jdete na záchod, máte možnost zkontrolovat stav svého zdraví. Čínská tradiční medicína při diagnostice pacientů s barvou a konzistencí moči počítá už odedávna. Nyní se tato znalost pomalu začíná šířit i do západního světa. Jeden krátký pohled vám dokáže prozradit mnoho důležitých informací o stavu vašeho organismu, a proto se vyplatí ji neignorovat.
Sytě oranžová
Pokud je vaše moč sytě oranžová, může to znamenat několik různých věcí. Za prvé, některé léčivé přípravky, například protizánětlivá léčiva, mohou způsobovat oranžové zabarvení moči. Taktéž může působit zvýšený příjem vitaminu B12 a beta-karotenu (např. z mrkve nebo z meruněk), které moč rovněž zabarvují.
Pokud nic z výše jmenovaného není váš případ, může oranžová moč znamenat to, že pijete příliš málo vody a jste dehydrovaní, a proto je vaše moč příliš hustá. Pakliže se oranžová barva moči vyskytuje zároveň s nažloutlým bělmem očí, může to být známkou poškození jater a měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře.
Růžová nebo načervenalá
Pokud zahlédneme toto zabarvení moči, obvykle nás to šokuje a vyděsí. Vždyť krev v moči je obecně vnímána jako velmi nebezpečný signál závažného poškození či dokonce rakoviny. Můžeme vás ale uklidnit, obvykle to tak zlé není. Růžové až načervenalé zabarvení moči může způsobit konzumace některých potravin, jako je červená řepa, rebarbora, ostružiny, borůvky či další druhy velmi červených potravin. Látky způsobující červené zabarvení těchto potravin se vylučují ledvinami a může trvat i celý den, než se jich tělo zbaví.
Pokud jste však takové potraviny nekonzumovali, případně objevíte v moči krevní sraženiny nebo čerstvou krev, měli byste hned vyhledat lékaře. Může to být známka infekce ledvin či močových cest, případně ledvinových kamenů.
Zelená či modrá
Toto neobvyklé zabarvení bývá často způsobeno jídlem nebo léky. Zejména umělá barviva, případně chřest mohou za zelenou barvu moči, která obvykle mizí za jeden až dva dny. Zelenomodrým zbarvením moči se pak projevují i některé léky.
Obrázky: Freepik