Signály, kterými nás tělo varuje, že něco není v pořádku

Nemoc je vyvrcholením dlouhodobého nedostatku těla. Dříve než některá choroba naplno vypukne, většinou vás vaše tělo v dostatečném předstihu varuje, že se děje něco, co by nemělo. A pokud na toto volání o pomoc zareagujete včas, můžete se veškerým chorobám bez potíží vyhnout. Stačí jen poslouchat své tělo a včas přijmout příslušná opatření. Sestavili jsme pro vás seznam symptomů, které tělo obvykle používá jako pověstnou červenou kontrolku na palubní desce.

Náhlé hubnutí či tloustnutí

Neočekávaně rychlá změna tělesné hmotnosti vždy značí nějakou poruchu. Nemluvíme samozřejmě o tom, když se cíleně snažíte zhubnout, nebo naopak dlouhodobě ignorujete pravidla zdravého životního stylu, což vede k tloustnutí. Vše má ale svůj přirozený rytmus a když se tento rytmus náhle zrychlí, není to nic přirozeného. S náhlou změnou váhy obyčejně souvisí potíže se štítnou žlázou. Nečekané hubnutí pak může značit také rakovinné bujení.

Abnormální krvácení

Krvácení, které není výsledkem zranění, je vždy varovným signálem. Ať už se jedná o pravidelné krvácení z nosu, krvavý výměšek z prsních bradavek, krvavý kašel či krev v exkrementech, ve všech případech byste měli akutně vyhledat lékaře.

Vyrážka

Ekzémy a vyrážky na loktech, kolenou, temeni hlavy, na zádech či hýždích bývá jedním z méně známých příznaků alergie na lepek. Pokud se taková vyrážka u vás náhle objeví, zkuste vyřadit potraviny s lepkem ze svého jídelníčku. Pakliže to nepomůže, vyhledejte svého lékaře. Může se jednat o závažnější potíže, jako je například lupénka či atopický ekzém, které zase poukazují na potíže s ledvinami nebo játry. A to už je nebezpečná legrace.

Změny při vylučování a vyměšování

Zvýšená potřeba močit může znamenat bakteriální infekci močových cest či jiné obtíže s močovou soustavou, bývá to ale také jeden z příznaků cukrovky.

Změna v pohybu střev, tedy zácpa či naopak průjem, může být zase výsledkem střevního zánětu, anebo v extrémním případě také rakoviny tlustého střeva.

Křehké nehty a řídnutí vlasů

Na kvalitě nehtů a vlasů se projevuje dostatek či naopak nedostatek vitaminů a minerálů. Kromě toho ale může být na vině i vážnější zdravotní problém, jako je porucha funkce štítné žlázy.

Obrázky: Pixabay