Bez těchto nástrojů se během čištění pohovky neobejdete. Odměnou vám bude zářivě čistý gauč

Ze všeho nábytku v našich domácnostech jsou pohovky nejvíce používány. První věc, kterou většina lidí po práci udělá, že se svalí na gauč, pustí televizi a relaxuje. Někdy jsou dokonce využity i jako provizorní postel pro návštěvy. Všechny tyto činnost mohou pohovku proměnit v místo, kde se shromažďuje velká spousta nečistot, bakterií, alergenů atd. Proto je nezbytné naučit se ji správně a pravidelně čistit.

Jak často byste měli gauč čistit?

Jak často pohovku čistíte, je téměř stejně důležité jako to, jak často uklízíte celou domácnost. Hloubkové čištění je vyžadováno každé 3-6 měsíců, vysávání alespoň jednou týdně, popřípadě častěji podle potřeby, což ocení především ti, kdo mají doma malé děti nebo domácí mazlíčky.

Obecně řečeno, frekvence čištění by měla záviset na tom, jak často pohovku používáte a kdo ji používá. Kromě domácích mazlíčků mají malé děti tendenci dělat nepořádek rychleji. Důležitým faktorem je také barva vaší pohovky. Bílé nebo krémové sedací soupravy samozřejmě vyžadují větší údržbu než tmavší barvy.

Co budete potřebovat k čištění pohovky?

Při čištění vaší sedací soupravy se rozhodně neobejdete bez těchto nástrojů:

  • Ručního vysavače nebo vysavače s nástavci
  • Textilního kartáče s přírodními štětinami
  • Utěrky z mikrovlákna
  • Teplé vody
  • Saponátu na nádobí
  • Láhve s rozprašovačem
  • Bílého octa
  • Kastilského mýdla
  • Univerzálního čističe

První krok pro všechny gauče

Bez ohledu na to, jaký typ pohovky máte, začněte odstraněním polštářů. Potom použijte vysavač k odstranění nečistot pod a kolem polštářů. Můžete také použít suchý kartáč s přírodními štětinami k jemnému uvolnění nečistot a prachu. Obecně platí, že potahy pohovek by se měly čistit ve studené vodě buď ručně, nebo při jemném cyklu v pračce. Při jejich sušení však buďte opatrní. V sušičce mají tendenci se srážet. Sušení na vzduchu by mohlo být lepší volbou.

Jak vyčistit pohovku z umělé kůže?

Vysajte ji, abyste odstranili všechny nečistoty a prach. Smíchejte dohromady 2 šálky vody a 2 polévkové lžíce kastilského mýdla a nalijte roztok do rozprašovače. Kastilské mýdlo se doporučuje pro pohovky z umělé kůže a na kožené pohovky. Je vyrobeno na rostlinné bázi a nevysušuje kůži jako jiná mýdla. Nastříkejte, poté otřete nebo lehce vydrhněte. Osušte oblast pomocí vysoušeče vlasů nebo suchým ručníkem.

Jak čistit pohovku ze syntetické tkaniny?

Opět začněte vysavačem. K odstranění nečistot a prachu můžete také použít suchý kartáč s přírodními štětinami. Smíchejte dohromady 2 šálky vody, 1 polévkovou lžíci saponátu na nádobí a 1 polévkovou lžíci bílého octa. Nalijte do láhve s rozprašovačem. Můžete také použít univerzální čistič, protože syntetické tkaniny jsou obecně pevnější a odolné vůči skvrnám. Nastříkejte pohovku nebo jen skvrny domácím roztokem, navlhčete hadřík z mikrovlákna větším množstvím roztoku a jemně otřete případné skvrny. Osušte oblast suchým papírovým ručníkem nebo hadříkem z mikrovlákna, aby se skvrny odstranily. Nedrhněte, protože byste mohli skvrnu vetřít, místo abyste ji eliminovali.

Jak čistit koženou pohovku?

Toto je možná nejjednodušší pohovka na čištění. Jednoduše se musí setřít po každém použití nebo když je přítomna skvrna. Vysajte pohovku, abyste odstranili všechny nečistoty a prach. Smíchejte roztok stejných dílů vody s bílým octem a nalijte do rozprašovače. Případně můžete také použít jemnou mýdlovou vodu vyrobenou z obyčejného mýdla. Lehce nastříkejte roztok na celou pohovku. Pomocí hadříku z mikrovlákna jemně rozetřete krouživými pohyby. K osušení použijte čistý ručník.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Rd.com