Běžné příčiny žlutých zubů. Co můžete ovlivnit a kdy je boj marný?

Čištění zubů, používání mezizubních kartáčků, zubních nití, rovnátka, zkrátka a dobře, využíváme různé možnosti, které nám mohou zaručit krásné bílé zuby. U některých lidí se to ale snadněji řekne, než udělá. Čím to je, že někteří mají přirozeně zářivě bílé zuby, zatímco jiným se rychle zbarvují dožluta? Odborníci uvádějí běžné příčiny žlutých zubů a vysvětlují, zdali se jim vůbec můžeme bránit.

Genetické predispozice

Jednou z hlavních příčin žlutých zubů je něco, nad čím nemůžeme mít žádnou kontrolu – jsou to naše geny. Je geneticky určeno, jakou barvu mají a budou mít vaše zuby i za pár let bez ohledu na to, jak moc se o ně budete starat. Je to částečně proto, že tloušťka vašeho dentinu je geneticky dána. Váš zub se skládá ze dvou vrstev – spodní vrstva je dentin a vnější je známá jako sklovina. Dentin má žlutější barvu než vaše sklovina. Zde platí, čím silnější vrstva dentinu, tím tenčí sklovina, proto jsou vaše zuby zbarvené dožluta.

Léky

Ano, i některé typy léků mohou být viníky zabarvení zubů. To se nemusí týkat pouze žluté barvy, ale i například tmavě šedé nebo hnědých skvrn na zubech. Zejména antibiotika mohou trvale změnit barvu chrupu.

Jídlo a pití

Pravděpodobně moc dobře víte, že některé druhy jídla a pití mohou způsobit vznik žlutých zubů. To, co jíte a pijete, může ovlivnit barvu vašich zubů dvěma způsoby. Konkrétní zbytky jídla a pití se mohou usadit na vašich zubech a při nedostatečném čištění zanechají na zubech plak, který se formuje do zubního kamene, což snadněji zbarví zuby dožluta. Nebo jídlo a pití mohou způsobit zubní erozi. K tomu například dochází, pijete-li hodně kyselých nápojů nebo často jíte citrusové plody. Při erozi se sklovina na vašich zubech stává tenčí a průhlednější, čímž se více odhaluje dentin, který, jak už víme, má sám o sobě žlutou barvu.

Prevence

Vyhnout se příčinám žlutých zubů nemusí být vždy ve vašich rukou, můžete však udělat několik věcí, abyste zbarvení eliminovali:

  • Čistěte si zuby dvakrát denně zubní pastou obsahující fluorid
  • Kyselé nápoje a potraviny pijte a jezte s mírou
  • Pravidelně navštěvujte zubního hygienika, může vám poradit, na co si dávat pozor

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com