Běžné zdravotní mýty, které vás mohou místo pomoci vystavit nebezpečí

Legendy, filmy a televize nás často přiměly věřit věcem, které jsou naprostý mýtus, a dokonce nás mohou vystavit nebezpečí. Než si vzpomenete na nějakou scénu z filmu nebo seriálu, navštivte raději lékaře nebo se zeptejte odborníka, co v dané situaci dělat. Často je totiž realita jiná. Zde je seznam základních lékařských mýtů, které mohou ohrozit váš život.

Moč léčí žahnutí od medúzy

Močení na jakoukoli ránu je opravdu špatný nápad, ale spousta lidí si myslí, že je to tak správné. Bez ohledu na to, jak moc je moč kyselá, před rozšířením bolesti a jedu po těle vás nezachrání. Naopak situaci ještě zhorší. V tomto případě vyhledejte co nejdříve lékaře.

 

Strup na ráně je dobrý

Pokud vám někdo někdy řekl, že strup je dobrá věc, mýlí se. Je tvořen krví a suchými tkáněmi, které pouze oddalují proces hojení. Je životně důležité ránu denně omývat, aby se vyčistila a netvořil se strup.

Jed z rány je potřeba vysát

Po kousnutí hadem je jed již ve vašem těle. Jediné, čeho dosáhnete tím, že se jed pokusí někdo z vaší rány vysát, je, že zvýšíte svou tepovou frekvenci a zrychlíte průtok krve. Jed tak bude rychleji cestovat vaším tělem.

K přežití pijte vlastní moč

Pořady jako o přežití nás nutí věřit, že pít svou vlastní moč je dobrá věc k přežití, ale realita je jiná. Moč není sterilní. Její konzumací pouze dodáváte tělu látky, které nepotřebuje. Pokud je vaším problémem to, že jste uvízli uprostřed pouště bez vody, jedinou věc, kterou moč udělá, je, že urychlí proces dehydratace.

Zubní pasta, olej nebo máslo jsou dobré na hojení popálenin

Rozšířený mýtus, zejména o zubní pastě. Jediné, co se stane, že ránu infikujete. V těchto případech potřebujete velké množství vody.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Businessinsider.com