Hrdý otec sdílel fotografii s novorozeným synem. Okamžitě se ozval vyděšený pediatr s vážným sdělením

Mít dítě je jednou z nejkrásnějších zkušeností našeho života. Je to skutečný zázrak, který nás zaplavuje lavinou štěstím, že jediné, co si přejeme, je, aby celý svět mohl vidět ty nejlepší okamžiky s naším malým miminkem. A tak sdílíme spoustu snímků našich ratolestí s dalšími lidmi, nejčastěji na sociálních sítích. Je to dobře? Těžko říct, ovšem v případě tohoto může rozhodně ano. Díky sdíleným fotografiím a videím odhalil u svého dítěte vážné onemocnění.

Zkušenému lékaři se něco nezdálo

Mnoho lidí může být z tolika dětských fotografií na sociálních sítích už unaveno, ale právě tento snímek pomohl dětskému lékaři objevit něco, co malému miminku zachránilo život. Nedávno si dětský lékař prohlížel příšpěvky na Redditu, když objevil fotografii roztomilého novorozeněte s jeho tatínkem. Když si pediatr snímek prohlédl pečlivěji, uvědomil si, že něco není v pořádku, a napsal následující:

„Nejsou jeho oči trochu nažloutlé? Vzbudilo to ve mně údiv, ale obrázek není příliš kvalitní. Nejspíš to nic není, ale může to být příznak novorozenecké žloutenky, která je v prvních dnech či týdnech života velmi častá. Pokud jsou oči a kůže nažloutlé, měli byste navštívit lékaře. Jsem mírně paranoidní pediatr.“

Novorozenecká žloutenka

Žloutenka je onemocnění, které způsobuje žlutý odstín kůže, tkání a tělesných tekutin, který se stává zcela patrným v očním bělmu. Novorozenecká žloutenka vzniká, když má malé miminko vysokou hladinu bilirubinu v krvi. Normálně látku játra pomáhají rozkládat, takže ji tělo může vyloučit stolicí, ale někdy játra nejsou dostatečně zralá, aby ji zpracovala.

Zpravidla novorozenecká žloutenka nevyžaduje léčbu, ale dítě bude muset být dobře hydratováno mateřským mlékem, aby ho přimělo k častým stolicím. Většinou škodlivá není, obvykle se po 1-2 týdnech stav zlepší, ale vysoká hladina bilirubinu může způsobit vážné poškození mozku až dětskou mozkovou obrnu, hluchotu a kernikterus, proto je nezbytné, aby odborný pediatr posoudil každý případ.

Vystrašený otec okamžitě zareagoval

Krátce nato novopečený otec reagoval na poznámku pediatra, že měl o svou dceru už obavy, poděkoval mu za jeho varování a naznačil, že dítě vzali k lékaři, který potvrdil, že jeho dcera má skutečně pokročilou žloutenku. I když se jedná o něco, co může být u novorozenců zcela běžné, je vždy důležité, aby případ vyšetřil dětský lékař, aby jej co nejdříve vyřešil a zabránil přílišnému zvýšení hladiny bilirubinu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ladbible.com