Po návštěvě zubaře se mladíkovi na dlani objevila neznámá bulka, která ho přiměla k okamžité reakci. Začal boj s časem

Po návštěvě zubaře se sedmadvacetiletý Kanaďan potýkal s vážným onemocněním srdce. Nic netušil, dokud se na jeho ruce neobjevila podivná bulka, která ho přiměla navštívit odborníka. Jeho příběh varuje ostatní lidi, aby neignorovali jakékoli změny na svém těle. Pokud se vám něco nezdá, vždy je lepší vyhledat lékaře než se cítit trapně, že se vůbec ptáte na to, co vás trápí.

Stav jej donutil navštívit pohotovost

Příběh muže byl popsán na stránkách magazínu New England Journal of Medicine. Navštívil pohotovost, protože ho silně bolelo břicho a nález, léze na pravé ruce, pulzoval. Kanaďan přiznal, že měl několik dnů horečku a stěžoval si na nechutenství. Za krátkou chvíli zhubl asi 12 kg.

Mladý muž trpěl endokarditidou

Po testech se ukázalo, že 27letý mladík trpěl endokarditidou, zánětem vnitřního povrchu srdce neboli endokardu. V chlopni regulující průtok krve byly nalezeny nebezpečné bakterie. Z toho důvodu se mu na ruce vytvořila pulzující bulka.

Infekce po návštěvě zubaře?

Lékaři dospěli k závěru, že infekce s největší pravděpodobností souvisela se špatnou ústní hygienou a stomatologickými operacemi. Smrtelná srdeční infekce může nastat, když se bakterie v ústech dostanou do krevního oběhu, například když vám krvácejí dásně nebo když zubař udělá chybu. Muži byla předepsána antibiotika a musel podstoupit operaci, při níž byly nahrazeny aortální chlopně a odstraněna léze na ruce.

Zde je důkaz, jak ústní hygiena souvisí s celkovým zdravím, proto není radno ji podceňovat. Učte pečlivosti i své děti.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Elespanol.com