Bílá barva jazyku napoví mnohé o celkovém zdravotním stavu

Už lékaři ve starověké Číně usuzovali podle povlaku jazyka na zdravotní stav svých pacientů. Právě bílý povlak jazyka je pak obzvláště výrazné znamení toho, že naše tělo zápolí se zdravotními obtížemi. Jako takový pak navíc není ani vzhledný, ani příjemný. Co se nám tedy tělo snaží tímto signálem sdělit a jak se tohoto povlaku můžeme zbavit?

Imunita, bakterie i kvasinky

Bílý jazyk bývá primárně indikátorem zhoršené funkce imunitního systému organismu pacienta. To se pak projevuje přemnožením nejrůznějších bakterií a kvasinek, které sice obvykle běžně obývají ústní dutinu, ale které za normálních okolností žijí v rovnováze a tělo samo reguluje jejich množství. Pokud se však imunitní systém z nějakého důvodu dostane do oslabení, jako první se to projeví na stavu pokožky a sliznic, včetně jazyka.

Bílý jazyk tedy není nic, co by bylo neobvyklé, zvláštní nebo nebezpečné. Tento stav se projevuje velice často u velké spousty lidí. Ale v některých velmi vzácných případech může být bílý jazyk způsobený některým závažným imunitním onemocněním, jako je třeba AIDS. Může se ale jednat také o reakci těla na nějakou léčbu, například antibiotiky nebo chemoterapií.

Posilte svůj imunitní systém

Vezmeme-li v potaz vše, co bylo řečeno výše, řešení potíží s bílým povlakem jazyka je nasnadě. Postarejte se o své zdraví a znovu nastartujte svůj imunitní systém, aby fungoval tak, jak má a zbavil vás přemnožených mikroorganismů. Za tímto účelem byste měli jíst hodně ovoce a zeleniny, které budou bohaté na vitamin C, D, zinek a selen a hodit by se vám mohly také probiotické potraviny, jako jsou jogurty nebo kefíry.

Důležité je také naučit se odpočívat a příliš se nestresovat. Právě stres je velmi častým viníkem zhoršeného imunitního systému a celkově špatného zdravotního stavu. Proto naučit se relaxovat je jednou z nejprospěšnějších věcí, které můžete svému zdraví dopřát. Vhodné je také dodržovat základní pravidla hygieny a mít dostatek pohybu. To všechno jsou klíčové faktory k celkovému tělesnému zdraví i správně fungujícímu imunitnímu systému.

Obrázky: Dokterdokter