Svoboda pohybu i ve stáří aneb Jak předcházet tichému ničiteli kostí jménem osteoporóza

Vždy je důležité dodržovat zdravý životní styl a věnovat pozornost tomu, kolik užitečných živin do svého těla přinášíme. Zvláště je to nezbytné, pokud si chceme uchovat svobodu pohybu i v pozdějším věku. Pravděpodobně víte, že nejlepší prevence vzniku osteoporózy je konzumace dostatku vápníku a vitamínu D pro zdravé kosti. Ale víte, v jakých potravinách je jejich největší množství?

Začněte co nejdříve

Málokoho napadne, že by se před osteoporózou měl chránit už v mladém věku, protože v tu dobu si nestěžuje na žádné potíže. Přitom bychom měli věnovat pozornost prevenci co nejdříve. Pravidelně cvičte, abyste zvýšili hustotu svých kostí, a jezte stravu bohatou na vápník a vitamíny D a K.

Snižte příjem soli

U pacientů s vysokým krevním tlakem je větší pravděpodobnost ztráty hustoty kostí. Vysoký příjem soli znamená vylučování vápníku prostřednictvím moči.

Jezte více ořechů a olejnatých semen

Nejen vysoký obsah vápníku, ale i hořčíku najdete v pistáciích, lískových oříšcích, mandlích, dýňových semínkách a máku. Vyvarujte se soleným produktům z palmového oleje.

Nepijte sycené nápoje

Kyselina fosforečná v sycených nápojích může snížit hustotu kostí.

Mléčné výrobky každý den

Obsah vápníku v mléčných výrobcích pomáhá předcházet osteoporóze. Tvaroh a sýry jsou nejbohatší na vápník.

Jezte více ryb

Malé rybky, jako jsou například sardinky, šproty nebo konzervovaný losos, jsou díky jedlé měkké páteři plné vápníku a hořčíku. Navíc jsou dobrými zdroji vitamínu D, jenž pomáhá absorbovat vápník ze střev.

Obrázky: Freepik