Bizarní onemocnění, kterými trpí jen malé procento lidí na světě

Nachlazení, bolest v krku, kašel, to všechno jsou onemocnění, která sice nejsou žádná legrace, ale stále se jedná o celkem běžné zdravotní problémy, jež za pár dní odezní. Rozhodně na nich není nic zvláštního oproti následujícím onemocnění, kterými trpí jen několik málo jedinců. Naštěstí, protože některé z nich jsou skutečně bizarní.

Pica

Zní to jako název pohádkové postavy, ale ve skutečnosti se jedná o poruchu příjmu potravy, která se vyznačuje nutkáním pojídat nepoživatelné věci. Velký rozdíl u jiných poruch příjmu potravy, jako je anorexie, spočívá v tom, že u pica nejde o hubnutí. Zatím není známo, čím je tato porucha způsobena. Jelikož pacienti s touto diagnózou konzumují nestravitelné produkty, jako jsou kameny, drátěnky nebo baterie, může toto onemocnění vést k vážnému poškození trávicího traktu. Příznaky této nemoci lze zmírnit pomocí psychoterapie.

Cotardův syndrom

Cotardův syndrom se také někdy nazývá syndrom “oživlé mrtvoly”. Lidé, kteří trpí tímto onemocněním, si myslí, že zemřeli, ztratili duši nebo důležité orgány nebo nemají žádnou krev. Toto onemocnění je často důsledkem traumatické události nebo schizofrenie.

Mikropsie

Mikropsie je také známá jako syndrom Alenky v říši divů. Pacienti vnímají věci mnohem menší, než ve skutečnosti jsou. Je to z toho důvodu, že jejich mozky špatně překládají obraz, který přijímají očima. Většinou se to děje během špatné viditelnosti, například během tmy, nebo při záchvatech migrény. Mikropsie také ovlivňuje další signály do vašeho mozku, například zvuk nebo dotek.

Trimetylaminurie

Tito lidé se vyznačují jednou jedinou věcí – velice nepříjemným tělesným pachem, který se často přirovnává k zápachu shnilých ryb. Tato porucha je způsobena špatnými geny, nikoli špatnou hygienou. Je to především tím, že vaše tělo neprodukuje dostatek bílkovin. Z toho důvodu se hromadí škodlivá látka zvaná trimethylamin a způsobuje “rybí zápach”. Nízká dávka antibiotik a upravená strava mohou přispět ke snížení zápachu, ovšem dosud neexistuje nic, co by tuto chorobu mohlo zcela vyléčit.

Morgellonova nemoc

Pacienti kromě bolesti kloubů a únavy zažívají strašné svědění, na které nemohou dosáhnout a ukojit škrábáním, protože si ho představují. Tito lidé si myslí, že mají pod kůží drobná stvoření, která se snaží vyjít z vašeho těla ven. Kvůli nadměrnému škrábání se na pokožce objevují vřídky a puchýřky. Svědění nelze vědecky vysvětlit.

Obrázky: Freepik