Bojujte s vysokým cholesterolem přirozenými způsoby. Stačí některé návyky změnit a jiné přidat

Vysoký cholesterol má vliv na celou řadu onemocnění, především vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních chorob, z tohoto důvodu lékaři k jeho vyšetření pravidelně přistupují během preventivních kontrol. Co můžete udělat pro snížení špatného cholesterolu, aby při příští kontrole byl již v normálu?

Snížení příjmu cukru

Stejně jako špatný cholesterol je dobré snížit příjem cukrů, které dodávají do organismu přebytek kalorií, a zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění. V rámci pitného režimu je dobré vyměnit slazené limonády a džusy za vodu s citronem nebo ledový čaj.

 

Zvýšení konzumace ovoce a zeleniny

O tom, že zelenina a ovoce jsou zdravé, ví každé malé dítě, ale konzumace těchto zdraví prospěšných látek, které obsahují celou řadu vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny, je nedostatečná. V rámci studie, do které se zapojilo 4 000 účastníků, se potvrdilo, že zelenina a ovoce významně snižují hladinu špatného cholesterolu. Nejlépe si vedla skupina, která snědla čtyři a více porcí denně oproti skupinám, které konzumovaly pouze dvě porce a méně.

Zařazení „dobrých“ tuků

Kromě ovoce a zeleniny a zvýšení množství zkonzumované vlákniny je vhodné obohatit jídelníček o kvalitní a „dobré“ tuky s obsahem lipoproteinů o vysoké hustotě. Ty napomáhají fungování jater. Je dobré  jíst mastné ryby, avokádo, ořechy a semena, dochucovat pomocí olivového oleje.

Ochuťte si život kořením a bylinkami

Nedodávají jen chuť danému pokrmu, ale napomáhají snížit hladinu špatného cholesterolu. Jedná se především o koření, jako jsou skořice, zázvor, kurkuma nebo kardamom, výborně funguje na snížení cholesterolu také každodenní konzumace stroužku česneku.

Zvýšení fyzické aktivity

Podle vědců stačí pouhých 14 týdnů cvičení a  významně si snížíte hladinu cholesterolu. Zpočátku stačí obyčejná chůze, po zvýšení fyzické kondice lze přidat aerobní cvičení.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthpartners.com