Začátkem března 2020 generální ředitel Světové zdravotnické organizace, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, uvedl procento úmrtnosti na COVID-19 kolem 3,4. Ale jak moc spolehlivé toto číslo může být? Podívejte se s námi na to, jak se k této záležitosti vyjadřují britští odborníci.
Proč je riskantní uvádět procento úmrtnosti na COVID-19?
Je překvapivě obtížné vypočítat míru úmrtnosti během právě probíhající pandemie. Tato komplikace je způsobena především dlouhou prodlevou mezi nástupem nemoci a samotným úmrtím, což zpravidla bývá 2 – 3 týdny nebo i více. Proto bychom měli používat údaje z doby před několika týdny spíše než ze současné situace. Zároveň britští odborníci tvrdí, že se vždy hlásí menší počet případů smrti než tomu tak ve skutečnosti je. Obvykle se na povrch dostane mnohem nižší číslo.
Úmrtnost může být určena pouze na samotném konci
První odhady úmrtnosti mají tendenci být vždy vyšší a následně klesat, jakmile ohnisko nemoci postupuje. Je to hlavně proto, že první údaje jsou založeny pouze na závažnějších případech – těch, které musí být hospitalizovány. Navíc při vypuknutí nemoci nemá veřejnost tolik informací o viru jako při jeho následném postupu. Jakmile lidé více vědí, mají tendenci rychleji a časně zasahovat, tím se začne snižovat i počet úmrtí a závažných případů.
Obrázky: Pixabay