Bronchitida je respirační onemocnění dolních cest dýchacích. Konkrétně se jedná o zánět výstelky průdušek, které přenášejí vzduch do plic. Příčinou jsou často virové infekce, ale na vině mohou být i některé bakterie či jiné mikroorganismy. Nejčastějším důvodem rozvoje chronické bronchitidy je však kouření, jak uvádí renomovaný zdratovní web mayoclinic.
Akutní nebo chronická bronchitida
Akutní onemocnění, které se zpravidla vyvíjí z nachlazení nebo jiné respirační infekce, je velmi časté. Do týdne až 10 dnů se zlepší, i když kašel může přetrvávat týdny. Chronická bronchitida, závažnější stav než akutní, je přetrvávající podráždění nebo zánět výstelky průdušek, často v důsledku kouření. Vyžaduje lékařskou péči, protože je jedním ze stavů zahrnutých v chronické obstrukční plicní nemoci.
Příčiny bronchitidy
Akutní bronchitida je obvykle způsobena viry, často stejnými viry, které jsou příčinou nachlazení a chřipky. Antibiotika nezabíjejí viry, takže tento typ léků ve většině případů bronchitidy nepomáhá. Nejčastější příčinou chronické bronchitidy je kouření. Ke stavu může přispět i znečištění ovzduší a prach nebo toxické plyny v okolním prostředí.
Příznaky bronchitidy
Pro akutní nebo chronickou bronchitidu jsou obvyklé příznaky:
- Kašel
- Tvorba hlenu, který může být čirý, bílý, žlutošedý nebo nazelenalý a vzácně může obsahovat stopy krve
- Únava
- Potíže s dýcháním
- Mírná horečka a zimnice
- Nepohodlí na hrudi
Pokud trpíte akutní bronchitidou, můžete pociťovat příznaky nachlazení, jako je mírná bolest hlavy nebo těla. Tyto symptomy se obvykle zlepší asi do týdne, ale můžete mít otravný kašel, který přetrvává několik týdnů.
Chronická bronchitida je definována jako produktivní kašel trvající alespoň 3 měsíce s opakujícími se záchvaty po dobu alespoň 2 po sobě jdoucích let. Pokud vás trápí chronická bronchitida, pravděpodobně budete zažívat období, kdy se váš kašel nebo jiné příznaky zhorší. V té době můžete mít kromě chronické bronchitidy i akutní infekci.
Shutterstock
Kdy byste měli navštívit lékaře?
Navštivte svého lékaře, pokud váš kašel:
- Trvá déle než 3 týdny
- Brání vám ve spánku
- Je doprovázen horečkou vyšší než 38 °C
- Produkuje zabarvený hlen nebo krev
- Souvisí se sípáním nebo dušností
Rizikové faktory
Faktory, které zvyšují riziko bronchitidy, jsou:
- Kouření – aktivní nebo pasivní kuřáci jsou vystaveni vyššímu riziku akutní i chronické bronchitidy
- Oslabený imunitní systém – může být způsoben jiným akutním onemocněním, jako je nachlazení, nebo chronickým stavem, který ohrožuje váš imunitní systém, starší dospělí, kojenci a malé děti jsou zranitelnější
- Vystavení dráždivým látkám – riziko rozvoje bronchitidy je vyšší, pokud jste vystaveni chemickým výparům
- Kyselý reflux – opakované záchvaty těžkého pálení žáhy mohou podráždit vaše hrdlo a učinit vás náchylnějšími k rozvoji bronchitidy
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: clevelandclinic.org, mayoclinic.org