Mořští ježci jsou kulovitá ostnatá mořská zvířata, která obývají všechny oceány světa. Jejich malé, ale tvrdé skořápky jsou pokryty tvrdými bodlinami, které pro naše bosé nohy představují skutečné nebezpečí. Zvláště opatrní by měli být lidé s alergickými reakcemi na kousnutí nebo bodnutí. Mořští ježci používají své dlouhé a ostré hroty jako ochranný štít, proto je potřeba být obezřetnými a dívat se, kam šlapeme. Pokud si ale dovolenou přece jen znepříjemníte ježčím bodnutím, postupujte dle následujících pokynů, abyste co nejvíce zmírnili škody.
Jak zmírnit následky bodnutí mořským ježkem
Bohužel, bodnutí mořským ježkem je vždy bolestivé a poškozuje kožní tkáň. Po zasažení postižená oblast intenzivně pálí a hrozí vznik infekce, kterou bezpečně poznáte podle závratí, problémů s dýcháním, bolesti na hrudi, změny srdeční frekvence, nevolnosti nebo zvracení. V nejhorším případě může dokonce nastat i smrt. Proto je třeba, abyste se drželi následujících pokynů a předešli nejhoršímu.
Ponořte postiženou oblast na 30 – 90 minut do horké vody nebo octa, abyste vytáhli hroty. Pomocí pinzety odstraňte všechny bodliny v chodidle a naneste pěnu nebo krém na holení. Vydrhněte ránu mýdlem a vodou a opláchněte. Pokud zjistíte příznaky infekce – zarudnutí, hnisání nebo pálení, aplikujte mast a ihned se poraďte s lékařem. Pokud hroty vnikly do kosti, bude potřeba chirurgické ošetření.
Obrázky: Freepik