Bulka v podpaží: Jak poznat, zda se jedná o rakovinu prsu?

Nahmatali jste si bulku v podpaží a obáváte se, že se jedná o rakovinu prsu? Nepanikařte. Tento problém může mít celou řadu příčin, a karcinom rozhodně není nejčastější z nich. Podívejte se s námi na některé zdravotní potíže, při nichž se může objevit bulka v podpaží.

V podpaží, ale také v tříslech, na krku a v dalších částech těla se nacházejí tzv. lymfatické nebo také mízní uzliny. Jsou to malé útvary, jejichž úkolem je čistit lymfu od toxických látek a mikroorganismů. Případnou infekci nebo jiný zdravotní problém v těle tak většinou zaznamenají jako první a často reagují hmatatelným zduřením. V podpaží se nacházejí uzliny, kterými proudí míza z paže, hrudní stěny a z mléčné žlázy. Jejich zvětšení tak většinou znamená problém v těchto oblastech.

Při zánětu bývají uzliny bolestivé

Nejčastěji nás zduření lymfatických uzlin v podpaží upozorňuje na zánětlivé onemocnění v organismu. Občas se objeví jen mírný, zarudlý otok. Pokožka může být na dotek horká a často se přidává zvýšená tělesná teplota. V případě zánětu jsou většinou uzliny bolestivé.

Může se jednat o problém v okolí podpažních uzlin, jako je například zánět prsní žlázy. Ten se nejčastěji objevuje u žen během kojení, ale může postihnout i nekojící ženy, a dokonce i muže. 

Zduřelými mízními uzlinami v podpaží se mohou projevit i celková onemocnění, která nezasahují konkrétní část těla. Tímto příznakem o sobě dávají vědět virová, bakteriální i parazitární onemocnění. Jde třeba o mononukleózu, pásový opar, zarděnky, spalničky, příušnice, syfilis, ale také HIV.

Nádor má i další varovné příznaky

Pokud si v podpaží nahmatáte bulku, která není na dotek bolestivá, je třeba zpozornět. Může se jednat o nádor. Nejčastěji karcinom prsu nebo lymfom.

Pamatujte si však, že nebolestivá bulka nemusí hned znamenat rakovinu. V první řadě je důležité, zda se ke zduření mízních uzlin přidávají další příznaky, například:

  • zvýšení tělesné teploty do 38 °C
  • únava
  • hubnutí
  • dušnost
  • noční pocení
  • zvětšení bulky nad 3 cm
  • zvětšení uzlin bez zarudnutí

V případě rakoviny prsu je důležité včas zahájit léčbu. Proto není dobré podceňovat pravidelné samovyšetření prsu, které dokáže odhalit případný problém. Jednoznačnou diagnózu vám ovšem dokáže sdělit pouze lékař. V případě podezřelého útvaru v podpaží, ale i kdekoli jinde na těle, není od věci vyhledat odborné vyšetření.

Zduřelé uzliny mohou mít banální příčinu

Uzliny v podpaží vám ale mohou otéct i bez přítomnosti onemocnění. Reagují na jakýkoli zásah do organismu. 

V posledních letech lidé například hlásí zduřelé lymfatické uzliny v podpaží po očkování proti onemocnění covid-19. Je to normální reakce imunitního systému, která do týdne nebo dvou odezní. Pokud se vám v podpaží objeví bulka krátce po vakcinaci, s návštěvou mamologie pár týdnů počkejte.

Podobně může tělo odpovědět třeba na tetování v okolí lymfatických uzlin, a častou příčinou je i holení v oblasti podpažní jamky.