Bohužel mnoho žen má v dnešní době potíže s otěhotněním. Zajímá vás, zda nejste neplodné? Ať už se snažíte aktivně otěhotnět nebo jen přemýšlíte o dítěti do budoucna, je důležité tyto příznaky neplodnosti znát. Odborníci dokáží diagnostikovat neplodnost jen v případě, že se pár neúspěšně snaží otěhotnět více než rok.
Bez menstruace
Poté, co přestanete užívat antikoncepci, potřebuje tělo nějakou dobu, než se vrátí do normálu. Pokud ani po třech měsících nedostanete menstruaci, poraďte se s gynekologem. Nemáte-li menstruaci, nemáte ani ovulaci a díky tomu bude mít jen malou šanci na otěhotnění. Tuto situaci lze ovšem srovnat pomocí léků, které stimulují ovulaci i hormony.
Nepravidelná menstruace
Nepravidelná menstruace je pro mnoho žen velmi běžná a mnohdy se nejedná o vážný problém. Nepravidelné cykly ovšem mohou způsobit, že se bude ovulace dostavovat jen málokdy a bude pro vás velmi těžké otěhotnět. Není to ovšem podmínkou. Řada žen s nepravidelnou menstruací otěhotněly bez problémů. V některých případech to ovšem může být důvodem pro neplodnost.
Těžké období menstruace
Pokud potřebujete více než jednu vložku nebo tampon za hodinu po několik hodin, vylučujete velké krevní sraženiny nebo krvácíte déle než sedm dní, vaše menstruace je neobvykle silná. Může to být příznakem děložních myomů, poruchou krvácivosti nebo endokrinních abnormalit. Rozhodně to není běžné a měly byste to konzultovat se svým gynekologem.
Shutterstock
Krvácení mezi cykly
Velmi netradiční je také krvácení mezi jednotlivými cykly. Krvácet byste totiž měly pouze během menstruace. Krvácení mezi cykly nebo po pohlavním styku může naznačovat děložní polyp, fibroid nebo cervikální lézi. Kromě potíží s otěhotněním by měl lékař vše zkontrolovat i kvůli vážnějším problémům, jako je rakovina, i když k tomu dochází jen zřídka. V každém případě byste měly chodit na pravidelné prohlídky ke gynekologovi a sdělit mu svou snahu o dítě. Při potížích vám může hodně k vytouženému dítěti pomoci.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Parents.com