Lepek je nazýván „tichým vrahem“, protože může způsobit chronické poškození celého těla. Někdy si pacient ani neuvědomuje důsledky jeho konzumace, takže je vždy lepší zkontrolovat, jak jej vaše tělo vůbec snáší. Zde je seznam příznaků, které můžete zažívat při alergii nebo citlivosti na lepek.
Problémy s gastrointestinálním traktem
Symptomy citlivosti na lepek jsou spojené především se střevy – nevolnost, nadýmání, průjem, bolest břicha a dokonce i zácpa. Tyto příznaky jsou často spojovány s jinými nemocemi, hlavně se syndromem dráždivého střeva, což znamená, že lidé s citlivostí na lepek nedostanou většinou správnou léčbu, takže příznaky nezmizí.
Výkyvy v hmotnosti
K výkyvům hmotnosti, ať už se jedná o nárůst nebo ztrátu, dochází v důsledku zánětlivých procesů na úrovni buněk a metabolických poruch.
Hormonální nerovnováha
Vztah mezi nesnášenlivostí lepku a hormonálními poruchami se vyznačuje jako nepravidelný menstruační cyklus, náhlé kolísání hmotnosti, předmenstruační syndrom a poruchy spánku. Tyto poruchy mohou být silnější během puberty, těhotenství a menopauzy. Pamatujte si, že tyto příznaky jsou především u žen.
Problémy s centrální nervovou soustavou
Lepek zvyšuje zánět a propustnost střev. Důsledkem toho se mohou objevit problémy s koncentrací, deprese, úzkost, nespavost, únava a podrážděnost. Lidé s nesnášenlivostí na lepek jsou více náchylní k migrénám, ovšem příčiny bolesti hlavy mohou být velmi odlišné. Osoby, které jsou alergické na lepek, mohou zažívat bolesti hlavy 30 – 60 minut po jídle.
Problémy s pokožkou a nehty
Keratóza vlasů a herpetiformní dermatitida jsou dva kožní stavy, které se přímo týkají alergie na lepek. Příznaky zahrnují svědění, mimický ekzém a vyrážku, jež se objevují na rukou, trupu, obličeji, hýždích, loktech a pokožce hlavy. Dalšími příznaky jsou slabé a křehké nehty.
ADHD
Další porucha spojená s citlivostí na lepek je porucha pozornosti s hyperaktivitou. ADHD se může projevit jak u dětí, tak u dospělých. Takto nemocní lidé mají nízkou pozornost a problémy se sebekontrolou.
Špatný stav zubů
V případě alergie na lepek je narušena absorpce nezbytných prvků a minerálů ve střevě, což platí i pro vápník. Výsledkem mohou být problémy se zuby a ústní dutinou – přecitlivělost skloviny, zubní kaz, vředy v ústní dutině. Pokud se o svůj chrup pravidelně staráte a přesto máte problémy se zuby, problém je zřejmě v konzumaci lepku.
Chudokrevnost způsobená nedostatkem železa
Velmi často je celiakie diagnostikována kvůli anémii s nedostatkem železa. Mezi příznaky patří snížený objem krve, únava, dýchavičnost, bolest hlavy, bledá kůže nebo dokonce i artritida. Železo je špatně stravitelné, protože prostřednictvím celiakie je narušená absorpce železa ve střevech.
Autoimunitní onemocnění
Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní střevní buňky po vstřebání lepku. Toto autoimunitní onemocnění zase plodí další autoimunitní onemocnění, jako je autoimunitní tyroiditida, autoimunitní onemocnění jater, Crohnovu chorobu, cukrovku, revmatoidní artritidu, roztroušenou sklerózu a kožní nemoc vitiligo.
Jak celiakii léčit?
Nechte se otestovat. Před vyšetřením lékařem je třeba konzumovat potraviny s lepkem. Lékař vezme krevní vzorek a zkontroluje protilátky, které jsou obvykle přítomny v krvi lidí s celiakií. Nebo se pokuste o samoléčbu tím, že odstraníte z vašeho jídelníčku potraviny obsahující lepek:
- Pšenice
- Žito
- Bulgur
- Mouka
- Krupice
Vždy kontrolujte složení výrobků a preferujte potraviny, které na obalu značí “bez lepku”.
Zažili jste někdy některý z těchto příznaků citlivosti na lepek? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích a nezapomeňte sdílet článek i mezi svými přáteli.
Zdroj: brightside.me