Chcete-li, aby vám vysavač sloužil co nejdéle, nepoužívejte ho na tyto nečistoty

Vysavač je v dnešní době jedním z nejdůležitějších spotřebičů v domácnosti. Jakmile se něco vysype nebo vylije, vysávání je nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak katastrofu odstranit. Za nějaký čas ale zařízení začne vykazovat nepříjemný zápach, jeho výkon klesá a z neznámých důvodů přestane fungovat úplně. Je tomu především proto, že některé věci by prostě neměly být vysávány. Proto byste si měli dát pozor na následující.

Káva a kakao

Zrnka kávy a kakaa rychle ulpívají na vnitřních částech vysavače a nelze je vyčistit. Tím se ucpe filtr a káva nebo kakao se mohou dostat až do motoru a vysavač zcela vyřadit z provozu.

Pokojové rostliny

Proskočil váš domácí mazlíček kolem parapetu a shodil květináč? V takovém případě začněte koberec raději drhnout od nečistot než vysávat. Pokud je vysypaná hlína mokrá, může způsobit potíže s motorem. Suché květy a listy pokojových rostlin zase mohou ucpat hadici nebo filtr.

Vlasy

Je sice nemožné, abychom zabránili vlasům a chlupům dostat se do vnitřku vysavače, ale rozhodně stojí za to zařídit, aby se jich tam objevilo co nejméně. Vlasy a chlupy velice rychle ucpávají sáček nebo filtr a mohou výrazně snížit výkon vysavače.

Kosmetika

Pudr, stíny a další kosmetika, která působí suše, obsahuje řadu olejů a látek, jež se začnou rozpouštět, jakmile jsou vystaveny horkému vzduchu, což z kosmetiky činí jednoho z největších nepřátel vysavačů. Rozpuštěná kosmetika ucpe mechanické části a filtr uvnitř spotřebiče.

Malé kousky papíru a konfety

Konfety velmi rychle zablokují vysavač, čímž se zařízení přehřeje a motor rozbije. Při vystavení horkému vzduchu se tyto částečky snadno rozpustí, přilepí na těžko dostupná místa a narušují práci vysavače.

Elektrické kabely a dráty

Sací výkon může poškodit kabel a způsobit odkrytí malých drátků. To může dokonce způsobit zkrat nebo zásah elektrickým proudem.

Mokrá podlaha

Vysávání vlhkých podlah nebo mokrého jídla je nebezpečné, protože může způsobit zásah elektrickým proudem. Kromě toho, takový prach vstupuje do trysky a trubice, což má za následek hnilobný zápach, jehož se budete těžko zbavovat.

Mouka

Budete-li chtít mouku vysát, věnujte pozornost jejímu množství. Malá hrstka je neškodná, ale pokud je mouky více, je lepší ji zamést. Jinak by mohla ucpat filtr nebo se dostat až do motoru a vysavač poškodit.

Našli jste v seznamu něco, co s radostí vysáváte a ani jste netušili, jaké nebezpečí to pro váš vysavač může znamenat? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentářů.