Chlouba Katalánska – magická Barcelona

Potěšte svého cestovatelského ducha a dopřejte si alespoň virtuálně návštěvu magického města – katalánské Barcelony. Populární španělská metropole nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství kulturních památek, překrásnou architekturu, kulturních akcí, ale také prvotřídní restaurace a bary. Fascinující Barcelona láká svým slunečným středomořským klimatech a milou atmosférou, kde se mísí starobylost a moderní životní styl. Pokud jste v téhle evropské metropoli sami ještě nebyli, udělejte si s námi online výlet a snad se dozvíte něco nového.

Gaudího slavná Sagrada Familia

Velkoměsto má jistě mnoho z nás spojeno především s geniálním architektem Antoni Gaudím. Podle jeho původní designu vznikla doslova ohromující stavba Sagrada Familia, která stojí na místě bývalé školy, jenž měla stejný název.

Tato nejvyšší náboženská budova v Evropě je neustále obklopená jeřáby, protože její stavba neustále pokračuje (celkem už přes 150 let a prý jim to trvá déle, než Egypťanům postavit pyramidy) a jen tak asi neskončí. Ještě se pracuje na několika věžích a předním vchodu. Plán na dokončení stavebních prací je stanovaný na rok 2026, bude to přesně sto let od mistrovo smrti. Náklady na budování přichází přímo od lidí, něco podobného jako u českého Národního divadla.

Majestátní památka oslňuje masivními okny s barevnými skly, skrz které dopadají působivě zbarvené paprsky světla. Oltář má kruhový tvar a působí velmi moderně. Málokdo ví, že je samotný autor monumentu pochovaný v podzemí budovy. Návštěva památky, která je zapsaná v kulturním dědictví UNESCO, je extrémně oblíbená mezi domácími i zahraničními turisty.

Kulturní a společenské události

Barcelona je kulturní město a celoročně pořádá řadu sportovních, kulturních událostí. Katalánci jsou nadšenci do hudby a festivalů, jedním z největších je festival elektronické hudby Sónar. Kulturní senzací je tak zvaný castell, kdy lidé staví věže ze svých vlastních těl. Každoročně se koná velký maraton, karneval a filmové festivaly. Za zmínku dále stojí turnaj EPT, světový kongres Mobile nebo festival piva.

Salvador Dalí a jeho muzeum ve Figueres

Se Španělskem se neodmyslitelně pojí surealistický génius Salvador Dalí. Jeho práce šokuje i uchvacuje dodnes. Jeho muzeu se sice nenachází v samotné Barceloně, ale v krásném Figueres, které není od Barcy vzdálené více než dvě hodinky vlakem. Malebné historické městečko je blízko k francouzským hranicím v oblasti Empordà, jenž je proslavená svými růžovými a červenými víny a vyhledávaná pro svoji fantastickou gastronomii.

Muzeum Salvatora Dalího vychází z jeho vlastního návrhu a nachází se v něm největší kolekci jeho prací. V kryptě je pak pochovaný samotný umělec, který byl už za života posedlý svou smrtí a místo si přesně naplánoval. Rozsáhlou budovu zdobí velká bílá vejce, zlaté sochy na střeše a je osázená zlatými exkrementy.

Největší fotbalový stadion v Evropě

Ano, Barcelona se pyšní největším fotbalovým stadionem na evropském kontinentu. Camp Nou je taky místem muzeum sportovního klubu Barcelona, kde se fandové dozví řadu zajímavých informací.

Skvostný Parc Güell 

Za krátkou zmínku stojí z dalších prací Gaudího, jímž je místní surrealistický park. Tvoří ho zahrady a architektonické prvky. Nachází se na kopci Carmel a místní sem chodí načerpat energii do nového dne především v brzkých ranních hodinách.

El Poblenou

Barcelona není pouze o historických budov, novodobé architektuře je věnovaná celá čtvrť – El Poblenou. Z kdysi industriálního místa se stalo hřiště moderních architektů. V oblasti bylo také vybudované muzeum designu, jenž fascinuje svými stálými i putovními exhibicemi.

Inspirujte se španělskou kuchyní

Španělé jsou známí svou vynikající kuchyní a proč se neinspirovat jejich kuchyní, neuvařit si doma některé z jejich snadných receptů a neudělat si doma malou španělskou tapas party. Ideálně vše pak zapít Sangríou, pitím, který kombinuje červené víno a sezónní ovoce a led, takže je nádherně osvěžující.

Jednou z katalánských specialit je chléb s rajčaty, který v menu najdete pod názvem Pan con tomate. Zní to jako nuda, ale v jednoduchosti je krása. Stačí pět ingrediencí – chléb, rajčata, olivový olej, česnek a sůl. Nastrouhejte rajčata, osolte a vyhoďte šlupky. Chlebík nakrájejte na plátky, lehce pokapejte olivovým olejem a potřete česnekem. Jedná se o takovou katalánskou verzi českých topinek. Zapečte a podávejte s čerstvou rajčatovou směsí. Zdravé, jednoduché a lahodné.

Zdroj obrázku: Kanuman / Shutterstock.com