Ochrana proti bakteriím a virům. Jak vyrobit účinný a zároveň šetrný dezinfekční gel

V důsledku šíření koronaviru je v dnešní době největší sháňka nejen po rouškách a respirátorech, ale i dezinfekčních gelech. Vzhledem k vysoké poptávce se z těchto předmětů stalo nedostatkové a také předražené zboží. Proto se mnoho lidí uchyluje k jejich domácí výrobě. 

Proč si dezinfikovat ruce?

Důkladné mytí rukou a jejich dezinfekce pomáhá zabránit přenosu  patogenních mikroorganismů. Voda a mýdlo nemusí být vždy k dispozici, například stojíte-li ve frontě, jedete-li hromadnou dopravou či nakupujete-li v supermarketu. Zkuste tedy postupovat dle následujících kroků a mějte vždy po ruce záchranu v podobě malé lahvičky domácky vyrobeného dezinfekčního gelu.

Domácí dezinfekční gel

Složení již hotových zakoupených dezinfekční prostředků nejčastěji zahrnuje ethylalkohol nebo isopropylalkohol, chlorhexidin a další antimikrobiální látky. Časté používání takových gelů může vést ke stárnutí kůže, proto se přidávají změkčovadla, jako je gel z aloe vera, glycerin a esenciální oleje.

Náš recept pro výrobu dezinfekčního gelu obsahuje ingredience šetrné pro naši pokožku, které ale udržují naše ruce dostatečně čisté.

Budete potřebovat 160 ml alkoholu (ethylalkohol nebo isopropylalkohol), 80 g aloe vera gelu a jakýkoli esenciální olej. Připravte si čistou misku a nalijte do ní alkohol. Následně přidejte gel aloe vera a 10 kapek jednoho nebo více druhů esenciálních olejů. Ideální jsou oleje, které mají antimikrobiální vlastnosti – mátový, skořicový, eukalyptový, tymiánový, hřebíčkový, levandulový nebo rozmarýnový. Opatrně promíchejte všechny ingredience pomocí špachtle, abyste získali hustou, jednotnou směs bez hrudek. Nalijte do čisté plastové lahvičky. Nyní je dezinfekční gel připravený k použití. Vždy protřepejte.

Obrázky: Pexels