Vyvracíme mýty o koronaviru. Chraňte se nejen před virem, ale i lživými informacemi

Dnes snad není většího tématu, než je koronavirus. Je to pochopitelné, celý svět je zasažen a všichni se snažíme s tímto nepřítelem bojovat co nejstatečněji. Proto jsme také lační po informacích – jak se koronavirus chová, jak se přenáší, co máme a nemáme dělat a tak dále. Internet je plný zpráv, v kterých se ale postupem času můžeme ztrácet, především přestaneme-li vnímat, co je pravda a co lež. Pojďme si v tom konečně udělat pořádek.

K dispozici je vakcína pro léčbu COVID-19

V současné době neexistuje žádná vakcína pro léčbu koronaviru. Ano, vědci již na jedné začali pracovat, ale vývoj vakcíny, která by byla stoprocentně bezpečná a účinná u lidí, bude potřebovat ještě spoustu času.

Pomůže kloktání bělidla, kyseliny octové či užívání steroidů

Nebo také konzumace esenciálních olejů, slané vody či ethanolu. Žádné z těchto “doporučení” vás neochrání před koronavirem. Některé z těchto postupů mohou být dokonce velice nebezpečné. Jediné účinné způsoby, jak se chránit, jsou:

  • Časté a důkladné mytí rukou mýdlem a vodou
  • Vyhýbání se úzkému kontaktu s ostatními lidmi, především těmi nemocnými, co kašlou a kýchají
  • Kašlete a kýchejte do lokte
  • Zůstaňte doma, je-li to možné

Nový typ koronaviru byl záměrně vytvořen lidmi

Viry se mohou časem měnit. K vypuknutí choroby obvykle dochází, když se virus běžný u zvířat, jako je prase, netopýr nebo pták, změní a přejde na člověka. Pravděpodobnost takového vzniku je i u nového typu koronaviru.

Zásilky z Číny mohou způsobit, že člověk onemocní

Většina virů jako je tento nezůstávají na povrchu příliš dlouho naživu, takže skutečně není pravděpodobné, že byste COVID-19 mohli získat z balíčku, který byl několik dní nebo týdnů přepravován z Číny.

Obrázky: Freepik