Rouška je nyní neodmyslitelnou součástí našich tváří. Její nošení má svá pravidla

Ve světle současných nepříjemných událostí se ochranné roušky staly neodmyslitelnou součástí našich tváří. Ovšem i samotné nošení roušek má svá pravidla, která bychom měli dodržovat. Existuje totiž několik detailů, o kterých mnoho lidí neví, například jakou stranou roušku nosit.

Kdo by měl ochrannou roušku nosit?

Roušku nosí osoba, která je nemocná a má v těle mikroby, jež se skrze roušku na zdravého člověka nedostanou. Když nemocný kašle nebo kýchá, vysílá infikované kapénky přímo do okolního prostoru, což je pro ostatní lidi nebezpečné. Když si takový člověk nasadí roušku, sníží množství vyprodukované tekutiny téměř o polovinu.

Jakou stranou roušku nosit?

Je velice důležité, kterou stranou ochrannou roušku nosit. Faktem je, že klasická lékařská rouška má bílou a barevnou stranu. Všichni, jak zdraví, tak nemocní lidé zpravidla nosí roušku bílou stranou dovnitř. Ale nejste-li infikovaní, měli byste roušku nosit bílou stranou ven. Tak i ostatní lidé pochopí, jaká osoba je nemocná a která ne. 

Další ochranné prostředky

Než se roušky dotknete, důkladně si umyjte ruce mýdlovou vodou a vydezinfikujte. Zkontrolujte, zdali není poškozena a pevně ji utáhněte přes ústa i nos. Roušku byste měli měnit každé dvě hodiny. Na internetu se také můžete dočíst, že by se rouška měla navlhčit esenciálními oleji nebo alkoholem, ale lékaři taková opatření nedoporučují, spíše zakazují. Podobné pokusy mohou způsobit zánět dýchacích cest. Jakmile budete roušku z obličeje sundávat, vždy ji chytněte za smyčky kolem uší. Poté, co ji vyhodíte do popelnice, vydezinfikujte si ruce.

Obrázky: Freepik