Chronické selhání ledvin je zprvu nenápadné. Dejte si pozor na příznaky a prodlužte si aktivní život

Ledviny jsou základním životním orgánem. Zdravé ledviny čistí a filtrují krev, udržují rovnováhu tekutin a odvádějí z těla odpadní látky, přebytečnou tekutinu a minerály. Produkují také hormony, které udržují silné kosti a zdravou krev. Pokud ledviny nefungují správně dochází k jejich selhání.

Co je to chronické selhání ledvin?

K selhávání ledvin dochází v průběhu měsíců až několika let. Chronické selhání ledvin nastává, když ledviny nejsou schopny filtrovat krev a v důsledku toho se v těle hromadí přebytečné tekutiny a odpadní látky. Chronické selhání ledvin má 5 stádií. Ve stádiu 5, také známém jako konečné stádium, je funkce ledvin snížena jen na 10-15 % normálu.

Jak se chronické selhání ledvin projevuje? 

Většina lidí nemusí mít žádné příznaky tohoto onemocnění, pokud se nachází v raných (časných) stádiích. Mnoho z prvních příznaků selhání ledvin lze zaměnit s jinými nemocemi, což velmi stěžuje diagnostiku. Můžete si však všimnout následujících příznaků:

  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevolnost a zvracení
  • Oteklé nohy a kotníky
  • Svědění
  • Únava a ztráta energie

Pokud se poškození ledvin a zhorší a přesune se do dalšího stádia, pravděpodobně si všimnete vážnějších příznaků. Avšak někteří lidé nepociťují žádné symptomy až do doby, než dojde k opravdu silnému poškození. Mezi příznaky v pozdější fázi patří:

  • Poruchy pozornosti
  • Křeče a svalové záškuby
  • Nadměrná žízeň
  • Dušnost
  • U žen ztráta menstruace

Příčiny selhání ledvin

Dva ze tří případů chronického selhání ledvin jsou způsobeny cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Mezi další nemoci, které negativně ovlivňují zdraví ledvin, patří opakované infekce močových cest, autoimunitní onemocnění, ledvinové kameny, dysplazie nebo dědičná onemocnění jako např. polycystické onemocnění ledvin. Vyšší riziko chronického selhání ledvin existuje 65 let, u kuřáků, u osob, které jsou obézní, mají vysoký cholesterol, trpí nějakou srdeční chorobou nebo u nichž se objevuje nějaké onemocnění ledvin v rodinné anamnéze.

Léčba chronického selhání ledvin

Léčba chronického selhání ledvin zatím bohužel neexistuje. Existují však prostředky, které postup této nemoci dokážou zpomalit.

1.      Léky – k potlačení projevům selhávání ledvin jsou doporučovány tabletky železa, diuretika, která zmírňují otoky, vápník a vitamín D. Svědění kůže pomůžou zmírnit antihistaminika (léky na alergii).

2.      Strava – k lepšímu prospívání ledvin pomůže i úprava stravy. Obvykle je zapotřebí snížit příjem bílkovin a solí. U kupovaných potravin se naučte číst štítky s výživovými údaji, budete překvapeni, kolik soli se do nich přidává. Vyhněte se také potravinám s vysokým obsahem draslíku (např. sušená rajčata, kajenský pepř, avokádo) a fosfátů (ryby, mléčné výrobky, maso, vejce).

3.      Životní styl – pokud kouříte, ihned přestaňte. Do svého každodenního režimu zařaďte alespoň 20 minut pohybu, nejlépe na čerstvém vzduchu. Vyhněte se nadměrnému stresu a pití velkého množství alkoholu.

4.      Dialýza – léčbou v konečném stádiu onemocnění je dialýza, pokud nejste vhodným adeptem na transplantaci ledvin nebo dokud nenajdete správného dárce. Tato „očista“ udržuje tělo v rovnováze, odstraňuje odpadní látky, přebytečné tekutiny a pomáhá regulovat krevní tlak.

Prevence dokáže zázraky

Selhání ledvin můžete zabránit zdravým životním stylem. Lidé starší 65 let by se měli omezit na jeden alkoholický nápoj denně. Mladší lidé by se měli zastavit na 2 sklenkách. Udržujte kontrolu nad svým krevním tlakem, pokud máte cukrovku, pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi. Udržujte si zdravou hmotnost a pokud kouříte, přestaňte ještě dnes.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com