Chyby, které dělá naprostá většina prvorodiček. Vyvarujte se jich a buďte skvělou matkou s minimem stresu

Manuál rodičovství neexistuje. V podstatě je to jen soubor nějakých pocitů, intuice a dosavadních zkušeností. Zda se výchova podaří podle představ matky či otce, to záleží na mnoha dalších faktorech, tj. povaha dítěte, životní prostředí, vlivy přátel a spolužáků a podobně. Řekněme si však, jaké nejčastější chyby dělají prvorodičky u svých potomků.

Zbytečně nepanikařte

Pokud je žena poprvé v roli matky, může být až nebývale úzkostlivá. Panika se tak může snadno do jejího života dostavit. Má pocit, že dělá všechno špatně a mohla by to dělat lépe. Důležité je zachovat chladnou hlavu a klid. Skutečně nemusíte každou minutu kontrolovat, zda miminko dýchá anebo jestli náhodou nejedlo méně než předešlý den. S pediatrem řešte především vážné problémy, které mohou ohrozit život dítěte.

Nezapomínejte na sebe

Narození miminka do bezdětné rodiny je velkou životní změnou. Maminky prvorodičky tak mění svůj harmonogram od základu. A s tím může být spojené i zanedbávání sebe sama. Veškerá pozornost je totiž soustředěná na dítě. Důležité ovšem je, vyvážit tuto starostlivost i relaxací. Nezapomeňte se čas od času hýčkat. Odpočívejte, dopřejte si chutné a zdravé jídlo, učiňte se krásnou a hýbejte se. Dle odborníků se tělo ženy vrací do normálu zhruba šest týdnů po porodu. Když budete šťastná matka, stane se i váš potomek šťastným a spokojeným.

Dopřejte rodičovskou chvilku i otci dítěte

Mnoho prvorodiček má silné pouto k nedávno narozenému dítěti. Proto se o něj nehnou ani na krok. Často také odmítají pomoc od svého manžela či partnera. Jenže vše nemůžete zvládnout úplně sama. Pokud se otec chce starat, dovolte mu to a dopřejte si také někdy odpočinek. Působení mužského elementu na miminko je stejně tak důležité. Vždyť je to přeci táta.

Nespěte s dítkem v jedné posteli

Protože se prvorodička velmi obává o zdraví a pohodlí svého miminka, může mít tendence spát s ním v jedné posteli. To ovšem odborníci nedoporučují z důvodu zvýšeného rizika zranění. Snadno při spánku dítko zadusíte anebo ho shodíte z lůžka. Dávejte jej tedy spinkat výhradně do dětské postýlky. Zde bude v bezpečí.

Nestyďte se požádat o radu

Několik následujících měsíců po narození miminka je nutné, aby matka kojila. To však bývá pro mnoho žen velká výzva. Dítě může prs odmítat a tak začne v důsledku nedostatečné výživy i strádat. Neobávejte se tedy dotázat odborníků, jak správně kojit. Není to žádná ostuda.

Neporovnávejte se s ostatními matkami

Každá žena je jiná, proto i mateřství bude prožívat odlišně. Neporovnávejte se tedy s ostatními matkami a nechtějte je snad napodobovat. Buďte sama sebou a užívejte si rodičovství naplno. Nesuďte sami sebe za chyby, těmi se člověk přeci učí. Věřte si a milujte své miminko z celého srdce. Každý okamžik v jeho útlém věku je vzácnou a krásnou chvilkou, která se již nebude opakovat. Jednou vám dítko vyroste!

Napomínejte na okolní svět

Být matkou neznamená, že budete 24 hodin sedět u postýlky a sledovat své dítko. Jděte také po šestinedělí na procházku s kočárkem. Sluníčko a čerstvý vzduch vám udělá jedině dobře. Nabije vás potřebnou energií na další náročné rodičovské povinnosti. A až dítě odroste, určitě si vyjděte opět s přáteli za zábavou. Potomka může pohlídat přeci váš partner anebo babička. Nezapomeňte ani na svého manžela. Dopřejte si společně romantickou večeři a krásné chvilky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Parents.com