Chystáte se přestat kouřit? Vyzkoušejte sílu stévie

Kouření škodí lidskému zdraví. Není ale snadné se ho zbavit. Nikotin je totiž vysoce návykový a odvykání od něj způsobuje silné abstinenční příznaky. A čím déle kouříme, tím více ho potřebujeme ke svému životu. Kromě toho horší než fyzická závislost je závislost psychická. Ta první odezní asi za týden, ta druhá ale trvá mnohem déle. Při odvykání od kouření ale podle posledních výzkumů velmi dobře pomáhá známá rostlina jménem stévie, která se dosud běžně používala jako náhradní sladidlo. Její šťáva ale, zdá se, pomáhá i proti chuti na cigaretu.

Chuť na cigaretu ovládne váš život

Každý, kdo se někdy pokusil přestat s kouřením to zná. Nezvladatelná chuť na cigaretu přichází prakticky ihned spolu s rozhodnutím už nikdy si ji nezapálit. Když odoláme pokušení zapálit si tu „opravdu poslední cigaretu“, přijde malé peklo.

Chuť na cigaretu ovládne celou naši mysl. Člověk přestává být schopen soustředit se na cokoliv jiného, než na urputnou touhu zapálit si. Je to tak zlé, že nejde ani odpočívat, nemůžete spát a postupně ztrácíte náladu i trpělivost. Dostaví se deprese, pak úzkosti. Snažíte se chuť na cigaretu přejíst. To ale nepomáhá, a tak jíte víc. Začnete přibývat na váze. A ztrácíte trpělivost i s vašimi blízkými. Jste zlostní a podráždění. Toužíte po jediném: zapálit si.

Zázračný elixír, který pomáhá

Fyzické nepohodlí trvá zhruba týden. U těžkých kuřáků ale i déle. Pokud jste ale vážně rozhodnutí, že už po cigaretě nikdy ani nesáhnete, můžete být na sebe hrdí. A můžete si také pomoci přírodním zázrakem, který vaše utrpení utlumí. Jmenuje se stévie a dosud ji používali diabetici a nadšenci do zdravého stravování jako náhražku cukru. Stévie toho však umí mnohem víc – a to včetně tlumení chuti na cigaretu. Podle nedávných studií dokonce její moc působí i při odvykání od alkoholu.

Látky obsažené v této rostlině totiž dokážou blokovat signály putující z mozku, které vyvolávají touhu po nikotinu. Pro dosažení tohoto efektu stačí nakapat si pár kapek šťávy ze stévie přímo na jazyk, a to kdykoliv, když dostanete chuť si zapálit. Samotná rostlina je naprosto neškodná. Naopak pomáhá posilovat váš kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak, vyživuje pokožku a tlumí záněty.

Stéviové kapky jsou dnes k dostání ve většině supermarketů či obchodů se zdravou výživou, případně si tuto rostlinu můžete snadno pěstovat i doma.

Obrázky: Pixabay