Důvody, proč se v noci často budíme. Vyvarujte se těmto situacím a vyspěte se dorůžova

Všichni známe situaci, kdy během pár vteřin dokážeme upadnout do hlubokého spánku, ale za pár hodin přijde první probuzení, pak další a další a najednou nedokážeme pořádně zabrat. Nicméně každý potřebuje kvalitní spánek, aby tělo správně fungovalo a to vyžaduje spánek 7 – 9 hodin v kuse. Zde je několik vysvětlení, proč se v noci často budíme.

Problémy s teplotou

Optimální pokojová teplota pro lidské tělo je mezi 15 – 19 stupni. Jedním z důvodů, proč se budíte uprostřed noci může být tedy to, že je místnost příliš horká nebo příliš chladná. Při nízké teplotě jsou svaly ztuhlé a mohou bolet. Vyšší teploty způsobují zase pocení a přehřátí.

Noční močení

Buď se u vás vyskytl nedostatek produkce hormonů nebo problémy s močovým měchýřem. Hlavním důvodem je ale zpravidla to, že před spaním moc pijete. Vyhněte se tekutinám pár hodin před spaním.

Hluk

Sirény, hlasití sousedé, ventilátor, partnerovo chrápání, to vše může způsobovat hluk, který vám nedovolí spát. Zkusit můžete špunty do uší nebo koupit zařízení, které potlačí okolní hluk a spustí například šum moře nebo zvuky lesa, které se často používají jako pomoc při usínání.

Alkohol

Zřejmě jste už slyšeli mnohokrát, že vám alkohol pomůže s usínáním. To je sice pravda, ale jakmile vaše tělo začne alkohol zpracovávat, váš spánek bude neklidný a vy se začnete budit.

Spánková apnoe

Spánková apnoe může trápit kohokoli, jehož dýchací systém je blokován. Vaše tělo zafunguje jako přežívající mechanismus, jakmile ucpané dýchací cesty neposkytují dostatek kyslíku.

Deprese nebo úzkost

Příliš aktivní mysl, zejména během úzkosti nebo deprese, je obvykle zodpovědná za noční probouzení. Noční můry nebo panické ataky vás mohou probudit. 

Syndrom neklidných nohou

Je to kombinace příznaků, které mohou způsobit nepohodlí v nohou. Můžete pocítit bolest, brnění nebo pulzování ve svalech. Takové symptomy můžete zaznamenat i v jiných částech těla. V takovém případě mohou pomoci masáže, cvičení nebo horká koupel. 

Pálení žáhy

Večer jste si užili skvělou večeři, ale v noci se probouzíte s pálením žáhy. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, nejezte těžké potraviny před spaním, nepijte kyselé nápoje, kávu ani alkohol.

Obrázky: Freepik