Jak vyléčit zarostlý nehet z pohodlí domova, abyste se vyhnuli chirurgickému zákroku

Zarůstání nehtů může způsobit skutečnou bolest, proto je vhodné problém řešit včas, než bude vyžadován zásah lékaře. Tento nepříjemný stav může způsobit řada faktorů, pokud však víte, co je příčinou, můžete zarůstání zcela předejít. Popřípadě, pokud se u vás problém již vyskytl, máme pro vás pár tipů, jak situaci vyřešit z pohodlí domova, abyste se vyhnuli chirurgickému zákroku.

Příčiny zarůstání nehtů

  • Špatná obuv – především boty na vysokém podpatku
  • Nesprávné stříhání nehtů – nehty si vždy stříhejte rovně
  • Zranění – pokud zranění zasáhne nehty, může způsobit, že začnou špatně růst
  • Infekční a plísňová onemocnění – rizikovou skupinou jsou především diabetici

Zarůstání nehtů, pokud jej ještě včas podchytíte, můžete vyřešit i z pohodlí doma pomocí několika účinných metod.

Lázeň pro nohy

Dejte si 30minutovou lázeň s teplou vodou. Namočte si nohy tak 2 – 3krát denně. Přidejte do vody epsomskou sůl, peroxid vodíku nebo jablečný ocet.

Bavlněný zábal

Připravte si další lázeň a jakmile budou nohy dostatečně odmočené, vezměte kus bavlny nebo vaty a obtočte kolem postiženého prstu u nohy. Opatrně nadzvedněte nehet a vložte pod něj kousek bavlny. Připravte se, že to může být velmi bolestivé, ale může to pomoci nehtu nezarůstat do kůže. Po každém namočení vyměňte zábal a pokuste se nehet zvednout o něco výše. K nadzvednutí nehtu vám může pomoci i dentální niť.

Lokální léčba

Naneste jablečný ocet a esenciální olej přímo na zarostlý nehet na jeho problematickou část. Nechte působit přes noc a ráno opláchněte vodou. Takto můžete zabránit infekci, zánětu a plísním.

Plátek citrónu

Aplikujte na nehet tenký plátek citrónu a nechte přes noc. Kyselina citrónová je zvláště dobrá pro zanícené povrchy.

Obrázky: Freepik