Chytré hodinky a aplikace monitorující naše zdraví. Jak moc se na ně ale můžeme spolehnout?

Kdo z nás v dnešní době nemá v telefonu nainstalovanou aplikaci krokoměr? Nebo na rukou sportovní náramek či chytré hodinky? Začali jsme být mnohem fanatičtější ohledně sledování našich sportovních aktivit, cílů a zdraví. Otázkou ale je, jak moc jsou tato zařízení spolehlivá?

Lepší přehled

Jak dlouho nebo hluboce spíte? Cvičíte každý den? Kolik kalorií spálíte? To všechno si můžete přečíst na svých hodinkách nebo v telefonu. Díky těmto zařízením získáváte lepší přehled o svém vlastním zdraví. Ovšem pouze tehdy, jsou-li získaná data správná.

Spolehlivost

Spolehlivost krokoměru lze snadno odhadnout, ale sledování vašeho nočního spánku je komplikovanější. K měření spánku je zapotřebí měřit mozkovou aktivitu, ale nositelná zařízení měří jen jakousi náhražku spánku. Někdo, kdo dobře spí, se méně hýbe. Teoreticky poněkud vyšší a nepravidelný srdeční tep naznačuje fázi spánku REM. Měří pohyb a srdeční frekvenci, ne samotný spánek.

Spolehlivost podle značky?

Výrobci se snaží v lidech vyvolat pocit, že jejich zařízení jsou spolehlivá, proto také bereme věci do vlastních rukou. Lidé se někdy zbytečně hlásí u lékaře, který provede nákladnou studii spánku EEG, která neodhalí žádnou poruchu, ale jen proto, že nám aplikace navrhla, že bychom mohli trpět problémy se spaním, vyrazíme do ordinace. Pamatujte, že měření spánku pomocí nositelného zařízení není nikdy na 100% spolehlivé. Podle vědců mohou velké rozdíly ve spolehlivosti dělat i značky výrobců. Spousta neznámých čínských výrobců je mnohem méně přesných.

Velké rozdíly

Sportovní hodinky a krokoměry poskytují zajímavý pohled na naše zdraví. Věnujte ale pozornost tomu, jakou značku nebo aplikaci používáte, protože mezi nimi může být veliký rozdíl. Čím více funkcí, tím lepší obraz o vašem těle.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Nu.nl