Zázrak na poli technologií. Chytré toalety rozpoznají onemocnění z moči i stolice

Toalety, které rozpoznají z moči nebo exkrementů potenciální vážné onemocnění? Realita 21. století přichází ze Stanfordské univerzity, kde se vědci postarali o tento technologický zázrak. Toaleta dokáže oskenovat za pomocí laseru anální otvor i následnou stolici, případně zanalyzovat moč tak, aby se ze získaných dat dalo u dotyčné osoby diagnostikovat onemocnění. Pozadu nejsou ani vědci z Duke University, kde dokonce založili laboratoř pro vývoj inteligentní toalety.

Zázrak na poli technologií

Chytré toalety jsou v USA základem výzkumu dvou různých institucí. Cílem je získat aktuální data o zdraví daného člověka s přispěním aktivního screeningu. A právě chytré toalety umožňují získat informace o zdraví nebo aktuálních potížích dotyčného z moči nebo stolice hned. Na to upozorňuje i výzkumná pracovnice Sonia Grego z Duke University. „Mnoho dat lze získat okamžitě, potenciál však není využitý, protože existuje averze lidí vůči moči nebo stolici, přitom jsou tato zdravotní data klíčová.“

Analýza stolice laserem

Nevyužitou příležitost vidí Grego především v analýze stolice laserem, protože se jedná o snadnou a přesnou diagnostickou metodu. Sama je spoluzakladatelkou společnosti Coprata, jejímž cílem je odebírat vzorky neinvazivní metodou. Výsledkem výzkumu, pro který vědci z Duke University vytvořili laboratoř Duke Smart Toilet Lab, je vývoj inteligentní toalety se senzory pro sběr zdravotních dat. První funkční toaleta by měla být dokončena během několika měsíců a zachycovat vzorky stolice pro analýzu s identifikací patogenů.

Pro zdraví, ale se ztrátou soukromí

Problém, před kterým stojí vědci z Duke University, řeší i jejich stanfordští kolegové. Jedná se o ztrátu soukromí, což je pro leckoho noční můra, tím spíše, když jde o tak citlivou záležitost, jakou vylučování je. Vědci ze Stanfordské univerzity v čele s doktorem Sanjivem Gambhirem totiž v rámci výzkumu, který trvá již déle než 15 let, vytvořili chytrou technologii použitelnou na běžné toalety.

Senzor rozpozná urodynamiku i množství bílých krvinek

Stanfordská technologie dokáže analyzovat vzorky stolice a moči včetně počtu bílých krvinek nebo proteinů, což jsou důležité biomarkery pro diagnostiku nádorových onemocnění nebo závažných chorob, jako je selhání ledvin. Navíc součástí kamery je také senzor, který rozpozná urodynamiku při močení. Údaje následně vyhodnocuje speciální počítačový software, který okamžitě identifikuje možné zdravotní obtíže. Stanfordští vědci již vyzkoušeli novou technologii na 21 dobrovolnících a nyní se snaží svůj výzkum rozšířit na větší testovací skupiny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iflscience.com