Čínští vědci zkoumali spojitost mezi vysokým tlakem a úmrtností na Covid-19

I po více než jednom roce pandemie se ukazují stále nové následky infekce koronavirem SARS-CoV-2 na lidský organismus. Studie provedená na téměř třech tisících Číňanech z Wu-chanu odhalila vyšší pravděpodobnost úmrtí na nemoc Covid-19 u pacientů, kteří současně s nákazou trpěli vysokým tlakem. Ukázalo se, že ve spojitosti s touto nákazou zemřela až polovina z nich.

Lidé s vysokým tlakem umírají na covid častěji

Výsledky čínské studie provedené na 2 866 čínských pacientech z Wu-chanu vydal evropský magazín o kardiologii European Heart Journal. Z uvedeného počtu pacientů infikovaných korinavirem SARS-CoV-2 trpělo 30 procent na vysoký krevní tlak. Z těch, kteří následně na důsledky nákazy zemřeli, mělo vysoký krevní tlak plných padesát procent z nich, což je mnohem vyšší procento ve srovnání s pacienty, kteří měli pouze mírné příznaky průběhu onemocnění.

Vědce přitom zaujal také fakt, že některé změny a úpravy ve studii s tímto vzorkem pacientů vedly až ke zdvojnásobení rizika jejich úmrtí hypertenzních pacientů. Zemřelo totiž celých 7,9 procenta z těch, kteří v průběhu léčby přestali užívat léky proti svým potížím s vysokým tlakem.

Obavy z léků na hypertenzi se nepotvrdily, ba naopak

Pro lepší pochopení tohoto jevu se vědci rozhodli prozkoumat soubor lékařských záznamů více než 2300 pacientů, aby zjistili, zda léky užívané proti hypertenzi mají na riziko jejich úmrtí ve spojitosti s infekcí COVID-19 nějaký vliv. Hlavní obavy spočívaly v působení inhibitorů tlaku ECA-2 a BRA, které využívaly podobný mechanismus, který využívá i koronavirus pro vstup do buněk.

Po soustředění pozornosti výzkumníků na tento fakt nicméně nebyli schopni dospět k žádnému uspokojivému důkazu tohoto efektu. „Výsledky se ukázaly být spíše s opačnou tendencí. Zdá se tedy, že hypertenzní pacienti by neměli ukončovat svou obvyklou léčbu, pakliže k tomu nedostanou výslovný pokyn od ošetřujícího lékaře,“ uvedl jeden z autorů studie.

Zároveň výzkumný tým zdůraznil, že pacienti s vysokým krevním tlakem by měli být v souvislosti s rizikem nákazy novým koronavirem obezřetnější a uvědomit si, že jsou vystaveni mnohem vyššímu riziku vážného průběhu nemoci a následné smrti na COVID-19.

Obrázky: Freepik