Základní slovník přirozeného kočičího chování

Kočky jsou nezávislá stvoření, která se z vlastní vůle rozhodla žít bok po boku s člověkem. Na rozdíl od psů vědci neobjevili žádné zásadní rozdíly ve fyziologii nebo chování koček divokých či domácích, což značí, že pro chov nebyly na rozdíl od psů nijak cíleně šlechtěny. Díky tomu se i zásadně liší také jejich způsoby chování a styl i význam signálů, které svým lidským souputníkům vysílají. Poradíme vám, jak se v kočičí řeči těla vyznat.

Běhají a skáčou

I když to může občas působit trochu děsivě, běh a skoky jsou pro kočky přirozeným způsobem pohybu a i ty domácí potřebují čas od času trochu toho tělocviku. Pokud chcete mít jistotu, že vaše kočky během svého pohybu nepoškodí nic z vybavení domu, zkuste jim připravit speciální prolézačky a rampy přímo pro ně. Budou vám vděčné, uvidíte.

Otírají se

Kočky se často otírají o předměty i lidi. Pokud se váš mazlíček otírá o vaši nohu, pravděpodobně vás chce označkovat vůní svého těla, což lze považovat za kompliment. Znamená to, že vám kočka důvěřuje a považuje vás za „svého“ člověka.

Klopí uši

Sklopené uši u koček znamenají strach nebo rozrušení. Je to známka toho, že je lepší stáhnout se a nechat je na pokoji. Pakliže bychom tak totiž neučinili, je velmi pravděpodobné, že se kočka vydá na útěk, nebo hůř, zaútočí na vás.

Vrní

Předení neboli vrnění je obvykle vnímáno jako záležitost pohody a důvěry kočky. Méně lidí už ale tuší, že tentýž projev má někdy co do činění s nejistotou kočky a s její snahou „dát věci do pořádku“. Vědci zjistili, že zvuk předení kočky má uklidňující účinky a to nejen na kočku samotnou, ale i na její okolí. Proto se tímto chováním snaží předejít nepříjemným situacím. To je důvod, proč kočky často předou třeba i při návštěvě veterináře.

Leží na zádech

Když kočka ve chvílích odpočinku leží na zádech se zavřenýma očima, značí to, že se cítí pohodlně a má ve své okolí důvěru. Kočka značí svou oddanost. Dejte ale pozor, když v této pozici sklopí uši a zadní nohy přitáhne před břicho. To totiž značí připravenost k boji.

Obrázky: Pixabay