Co se stane s naším tělem, když spolkneme žvýkačku. Je třeba se obávat?

Když jsme byli malí, vždy nám dospělí říkali, abychom nepolykali žvýkačky, protože by nám mohla zůstat v břiše nebo se zaseknout někde v trávicím traktu a už z nás nikdy nevyjde. Možná jste se sami celá léta obávali, že by se vám z nich mohla v břiše udělat koule. Víte ovšem, co se ve skutečnosti stane, když spolknete žvýkačku?

Co se děje se žvýkačkou v těle?

Žvýkačka rozhodně nezůstává v žaludku věčně, a to ani po dobu sedmi let, jak se často říkalo. Něco málo pravdy na tom ale doopravdy je. Existuje video, ve kterém se můžete podívat na to, jak se žvýkačka vyrábí, hovoří se zde o polymerech a enzymech přítomných ve slinách a jejich vlivu na tuto žvýkací hmotu. Právě tyto enzymy jsou schopné rozložit většinu složek obsažených v kaučuku, jako je butylový kaučuk, sacharidy, oleje a alkohol, ale nemohou rozložit polymery.

Z tohoto důvodu, i když žvýkáte po delší dobu, se žvýkačka nerozpustí, jako je tomu u většiny potravin. Takže pokud náhodou (nebo dokonce záměrně) spolknete žvýkačku, zůstane v pevném stavu v žaludku, ale zůstane tak navždy? Z tohoto jistě nemusíte mít strach, i když nás před tím rodiče jako malé neustále varovali a strašili nás, že budete mít v sobě žvýkačky po celý život.

Na rozkladu příliš nezáleží

Nebojte se, žvýkačku v žaludku nebudete mít až do konce svého života. Pomyslete například na kukuřici, kterou najdete v salátech. Ani ta se nerozloží, ale přitom ve vás nezůstává. To samé se stane i se žvýkačkou, bezpečně se z těla vyloučí a ani si toho nevšimneme.

Malé děti často spolknou nejrůznější předměty a ve většině případů z nich vyjdou neporušené, i když se jedná o pevné a často také ostré věci. Podle lékařů dokáže trávicím traktem v pořádku projít i střepy skla, spínací špendlíky a mnoho dalšího. Z těla přitom vyjdou většinou do tří dnů, a to bez porušení trávicího traktu.

Úvodní obrázek: Freepik. Zdroj: Insider.com