Melasma je stav kůže, kdy se na pokožce obličeje nebo těla objevují hnědé či šedé skvrny. Pokud se objeví na obličeji, říká se tomuto stavu melasmový knír. Nejčastěji se vyskytuje u žen v reprodukčním věku – většinou je dávána do souvislosti s hormonálními změnami jako je těhotenství, braní hormonální antikoncepce apod. Je běžné, že melasmou trpí 15 až 50 procent těhotných žen. Melasmový knír není bolestivý, ale může vás hodně potrápit – ženy se za něj logicky stydí a mohou trpět různými psychickými potížemi.
Jak melasmový knír vzniká?
Přesná příčina není známa, ale roli hraje hned několik faktorů:
- Vystavení slunci
- Hormony
- Genetika/rodinná anamnéza
Mezi další rizikové faktory patří:
- Časté vystavování pleti slunečnímu ultrafialovému záření
- Život ve vysokých nadmořských výškách
- Onemocnění štítné žlázy
- Užívání antikonvulzivních léků
Kombinace několika výše uvedených rizikových faktorů může zvýšit pravděpodobnost na získání melasmového kníru. Přibližně polovina všech lidí s tímto onemocněním má melasmu v rodinné anamnéze. Krátkodobé potíže může způsobit také zvýšení nebo fluktuace estrogenu a progesteronu – to může vyvolat tvorbu kožních buněk produkujících pigment, a zvýšit tak množství melaninu v oblastech pokožky vystavených slunci.
Bylo prokázáno, že roli hraje i barva pleti. Tmavší typy pleti mají více aktivních buněk produkujících pigmenty než světlá kůže. Například v Mexiku mívá tento problém až 60 % všech těhotných žen, zatímco v severní Evropě to není ani 10 %.
Kde se melasma objevuje?
Melasma nemá žádné další příznaky. Nesvrbí a nezpůsobuje bolest ani otoky. Melasma se vyskytuje pouze v oblastech pokožky vystavených slunci. To znamená zejména:
- Tváře
- Čelo
- Nos
- Brada
- Krk
- Předloktí
Dá se melasma vyléčit?
Pokud se vám během těhotenství vyvine melasmový knír, může zmizet sám po porodu. Stejně tak knír způsobený užíváním hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby může také zmizet, jakmile přestanete tyto léky užívat.
Jestliže je však na vině genetika, může pigmentace přetrvávat klidně i po zbytek života. Dokonce i při úspěšné léčbě může melasma trvat několik měsíců. Je tedy třeba se obrnit trpělivostí a vyzkoušet i více různých metod.
V prvé řadě je třeba eliminovat spouštěče. To zahrnuje celoroční a celoživotní používání sluneční ochrany, která zastaví UVA a UVB záření. Vyplatí se vyhýbat také přílišnému teplu.
Fototoxicita
U některých lidí se může objevit přecitlivělost na některé složky parfému či kosmetiky, která pak pigmentaci také zhoršuje. Je to tzv. fototoxická reakce. V některých případech může fototoxická reakce vyvolat melasmu. Sledujte tedy, zda se váš stav po používání některých přípravků nezhoršuje, případně se zaměřte na to, abyste parfém nosili jen na oblečení a krém používali v dostatečném předstihu předtím, než jdete na slunce.
Léčba medikamenty
Lékař vám může předepsat také různé léky k lokální léčbě tmavých míst na pokožce. Ty většinou kombinují hydrochinon s dalšími složkami, jako jsou:
- Tretinoin
- Mírné steroidy
- Vitamín C
- Kyselina kojová
- Kyselina azelaová
- Kyselina tranexamová
Místní léčba obsahující hydrochinon může začít zesvětlovat místa s tmavým pigmentem přibližně do jednoho měsíce po započetí užívání.
Chemický peeling
Pokud lokální léčba nefunguje po několika měsících, může lékař doporučit vyzkoušet chemický peeling složený ze sloučenin na bázi kyseliny glykolové nebo salicylové. Tyto peelingy fungují u některých lidí velmi dobře, u jiných však mohou melasmu ještě zhoršit. Je tedy potřeba velmi pečlivě zvážit váš stav a doposud použitou léčbu, aby se dalo vyhodnotit, zda může chemický peeling pomoct. Na začátek je možné provést jen lehký chemický peeling s nízkou koncentrací účinných složek a vyčkat na reakci pleti. V některých případech může lékař doporučit zvýšení frekvenci a koncentraci peelingu.
Jiné způsoby léčby zahrnují laser, mikrodermabázi a další zákroky. Vždy by se ale měly provádět jen po konzultaci s lékařem a odborným pracovníkem.
Jaký je rozdíl mezi melasmou a pigmentovými skvrnami?
Pigmentové skvrny jsou dalším stavem způsobeným nadměrnou produkcí melaninu a nadměrnou expozicí pleti na slunci. Na rozdíl od melasmy se ale pigmentové skvrny vyskytují častěji u lidí se světlou pletí. Daleko běžnější jsou také u starších lidí. Typicky pak přetrvávají až do konce života a většina lidí také nepovažuje za potřebné se jich zbavovat, jelikož ke stáří jednoduše patří. Častěji se také objevují spíše ne předloktí či hřbetech rukou.
Melasma se dá léčit – pokud se tedy podobné příznaky objevují u vás, neváhejte navštívit dermatologa. Jistě najde vhodnou léčbu a brzy bude vše zase při starém.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Healthline.com