Po tři čtvrtě roku trvajícím ohrožení pandemií čínského koronaviru SARS-CoV-2 konečně začínají vznikat první vakcíny proti této zákeřné a rychle se šířící nemoci. Jedna z úspěšných laboratoří, která vyvinula účinnou očkovací látku, se nachází na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii. Látka, kterou vyvinuli zdejší vědci, byla v předběžných testech klasifikována jako účinná i jako bezpečná. Dosud ale není ve fázi, kdy by bylo možné ji uvolnit mezi světovou populaci. Vedoucí vědecká pracovnice Sarah Gilbertová, jejíž tým výzkum vakcíny provádí, uvedla v rádiu BBC více podrobností.
Od ukončení vývoje k oficiální výrobě je ještě daleko
Vědecký výzkumný tým dokončil vývoj vakcíny už v květnu. Od té doby je testována, aby se zjistily případné nežádoucí účinky a také to, zda skutečně zabraňuje infekci virem SARS-CoV-2. Z hlediska vedlejších účinků podle vyjádření Sarah Gilbertové vakcína vyvolává jen běžné nežádoucí reakce, jako je bolest svalů nebo malátnost. Naproti tomu tato látka generuje dostatečně silnou imunitní reakci těla proti zmíněnému viru.
To všechno jsou dobré zprávy, nicméně to stále neznamená, že je vakcína připravena pro uvolnění mezi obyvatelstvo. K tomu jsou ještě podle vedoucí vědkyně zapotřebí tři faktory, mezi které patří zejména dokončení poslední fáze testování, která probíhá na náhodném vzorku populace v zasažených oblastech.
Testování, výroba a licence
„Musíme být schopni prokázat účinnost vakcíny a to, že skutečně funguje a chrání lidi před infekcí. K tomu ale potřebujeme testy z třetí fáze testování, které zahrnuje velkou spoustu lidí,“ uvedla vědkyně s tím, že dosavadní testování zatím poukazují jen na reakci imunitního systému lidí, kteří ale nebyli vystaveni samotnému viru. Tato fáze se proto testuje na lidech přímo v terénu.
Druhým faktorem, který je zásadní pro rozšíření vakcíny, je zajištění její výroby.
„Potřebujeme, aby výroba produkovala počet dávek, které budou nezbytné,“ uvedla Gilbertová s tím, že v současné době dodává vakcínu společnost AstraZeneca, která spolupracuje s univerzitou a má výrobní kapacitu kolem jednoho milionu dávek. Nakonec je ještě zapotřebí získat licenci od mezinárodních regulačních orgánů, přičemž standardní postup je velmi zdlouhavý.
„Regulační orgány musejí schválit použití vakcíny a zkontrolovat všechny naše údaje o bezpečnosti, imunogenicidě a účinnosti a rozhodly o tom, zda může jít vakcína na trh,“ dodala s tím, že její tým dělá vše, co je v jejich silách, aby vakcína byla bezpečná a plně funkční. Bohužel ale ani ona, ani generální ředitel společnosti AstraZeneca Pascal Soriot nejsou schopni určit datum, kdy bude očkovací látka připravena k použití.
Obrázky: Freepik