Čtyři nejčastější důvody rozpadu manželství. Pokud vám na vaši polovičce záleží, vyvarujte se jich

Míra rozvodovosti se podle statistikův pohybuje v České republice mezi 45-50 % a přibývá především rozvodů u dlouhotrvajících manželství. Proč dochází k této nechvalné statistice? Co je oním problémem, který vede k rozchodu dvou lidí, kteří spolu byli tak dlouho? Na pomoc přicházejí psychologové, kteří poukazují na 4 nejčastější důvody, proč se manželství i po tolika letech soužití rozpadá. Jaké to jsou a proč spolu lidé i po 20letém manželství nechtějí žít?

Nedostatek komunikace

Co je největší problém při dlouholetém soužití? Jednoznačně nedostatek otevřené komunikace. Tím se nemyslí prohození několika málo vět u sledování televize nebo při odpovídání na e-mailové zprávy či sjíždění sociálních sítí. Vlivem nedostatečné komunikace se může jeden z partnerů cítit nevyslyšený a nedoceněný, protože chtěl sdílet s protějškem zážitky, radosti nebo strasti. Nejvhodnější je se posadit a začít spolu mluvit bez rušivých elementů. Bez vzájemné komunikace může vztah a vzájemné pochopení vyprchat.

Negativní pocity

Společné sdílení je cesta. Nesmí se ale jednat o neustálé stěžování si a vyjadřování negativních emocí, které plynou jen jedním směrem. Dalším zabijákem vztahu je totiž takzvaný nitpicking neboli nimrání se v nedůležitých detailech a zbytečnostech, protože takové počínání nikam nevede. Obě aktivity způsobují zahlcování mysli negativní energií, což může po čase vést druhého partnera k rozhodnutí o odloučení, protože se bude chtít těchto negativních pocitů a života s věčným pesimistou zbavit. Místo neustálého stěžování a řešení malicherností je vhodné se věnovat rodině, vzdělávání, sportu nebo volnočasovým aktivitám.

Rutina

Co dalšího spolehlivě zabije vztah? Rutina a všednodennost bez neměnného pořádku. Kdy jste naposledy pozvali svého partnera do kina nebo partnerku na večeři? Po několikaleté rutině bez rande a důkazů lásky se může lehko stát, že se druhý z páru cítí nemilovaný nebo nedoceněný. Může pak snadněji podlehnout nevěře nebo chvilkovému rozptýlení s milenkou, protože se bude chtít cítit obdivovaný. Není však nic snazšího než rutinní chování změnit a každý týden podniknout výlet, návštěvu kina, zajít na hodinu tance nebo na ochutnávku vína do vinotéky. Uvidíte, že tím vztah osvěžíte a oba se budete cítit lépe.

Poslech a tolerance

Nedostatečná reakce ne podněty vysílané protějškem jsou dalším častým důvodem, který vede k rozvodu. Nebuďte lhostejní k tomu, co váš partner nebo partnerka říkají. Nestačí jen pasivně poslouchat, ale doopravdy naslouchat a podat pomocnou ruku. Buďte tolerantní k potížím druhého, při komunikaci vždy dodržujte oční kontakt a snažte se dokázat, jak je partner pro vás důležitý ve chvílích, kdy sdílí své myšlenky, názory nebo pocity.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Familylife.com