Cvičení v těhotenství: Bezpečné cvičení, které vám nezaberou více než 30 min

O těhotenství panuje celá řada nepodložených mýtů a jedním z nich je ten o nevhodnosti tělesného cvičení v období očekávání. Je sice fakt, že byste se v těhotenství měla vyhýbat silovým sportům a zvedání těžkých břemen, nicméně existuje celá řada jiných aktivit, které vhodné jsou a pomohou vám jednak tím, že budete mít při porodu lepší fyzickou kondici a bude se vám proto rodit lépe, a jednak budete mít lepší startovní pozici při rekonvalescenci a navrácení se do původní  nebo ještě lepší formy než před těhotenstvím. Přinášíme vám tipy na několik cviků, které vám nezaberou více než 30 minut denně.

Kardio

Během prvního trimestru těhotenství je tělo ještě odolné vůči zvýšené tělesné námaze, a tak můžete zařadit do tréninkového plánu kardio cvičení i lehký silový trénink. Doporučuje se 30 minut chůze nebo volného běhu, případně tanec bez prudkých pohybů a cvičení s lehkými činkami. S nižší intenzitou můžete kardio cvičení provozovat až do porodu. Vždy ale reflektujte svůj aktuální stav.

Plavání

Plavání je skvělou aktivitou pro těhotné ženy ve všech fázích těhotenství. Voda vás i vaše bříško příjemně nadnáší a uleví tím vašim namáhaným kloubům a navíc plavání skvěle procvičí komplexně celé vaše tělo. Navíc je jen velmi malá pravděpodobnost, že byste si během plavání mohla nějak ublížit.

Jóga

Vzhledem k přibývající váze a citlivosti těhotenského bříška se nedoporučuje provozovat cvičení a aktivity, během kterých dochází k silným otřesům těla. Naopak povolené jsou veškeré činnosti z opačného pólu spektra. Patří mezi ně jak plavání, tak i těhotenský aerobik nebo třeba jóga. Udržíte v kondici své svalstvo a přitom nezatížíte kostru ani neohrozíte své miminko.

Kegelovy cviky

Kegelova cvičení nezískala svou proslulost jen tak zbůhdarma. Je to vynikající způsob posílení svalů pánevního dna, které se hodí jak při přípravě na porod, tak i při rekonvalescenci po něm. Tím nejsnazším cvikem je během močení několikrát přerušit proud moči a pár sekund vydržet. Opakujte toto cvičení desetkrát denně.

Obrázky: Freepik