Meloun vás ochrání před celou řadou nebezpečným nemocí

Lidé od nepaměti hledají zázračné léky na zákeřné choroby, které kosí lidstvo. Velkou službu v tomto směru může poskytnout samotná příroda, která je přirozeně vybavená všemi prostředky pro léčbu nemocí, které jsou její přirozenou součástí. A nemusí se jednat o žádné magické byliny a stromy ukryté hluboko v pralese. Vezměte si kupříkladu „obyčejný“ vodní meloun. Tahle zelenina, kterou s oblibou osvěžujeme své tělo při žhavých letních dnech, má totiž moc zbavit nás nebezpečných chorob, jako je vysoký krevní tlak, mozková mrtvice či dokonce rakovina!

Melouny jsou skvělý druh zeleniny z čeledi tykvovitých a je tak příbuzným druhem třeba dýně, okurky či cukety. Vodní meloun obsahuje spoustu vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek. Našli bychom v něm vitamin C, vitaminy skupiny B, karoteny, antioxidanty a minerály, jako je železo, mangan, vápník, hořčík, draslík, zinek a také jód. Jaké benefity nám přesně pravidelná konzumace melounu může přinést?

Antioxidant lykopen

Bohatým a proslulým zdrojem lykopenu jsou červená rajčata. Meloun ho v sobě má ale ještě víc. Tato látka v těle působí jako antioxidant, který odstraňuje volné radikály způsobující vysoký krevní tlak i rakovinné bujení. Studie prokázaly blahodárný vliv lykopenu na zdraví očí, mozku, srdce a kostí. Díky svým vlastnostem snižuje riziko vzniku mrtvice, infarktu i rakoviny.

Šťáva mírní bolest svalů

Nepasterizovaná melounová šťáva vypitá před fyzickým cvičením může podle výzkumů snížit bolest svalů z vyčerpání, která se dostavuje do jednoho dne od tréninku. Zodpovědné jsou za to aminokyseliny. Stačí vypít před tréninkem šťávu z třetiny čerstvého melounu a můžete začít cvičit. Kromě toho vaše tělo příjemně hydratuje.

Snižuje krevní tlak

Výzkumy ukázaly, že živiny v melounu pomáhají snižovat riziko infarktu, a to tím, že snižují úroveň krevního tlaku. Během výzkumné studie zaměřené na zdravotní účinky melounu se u testovaných osob podařilo prokázat významné zlepšení krevního tlaku v návaznosti na konzumaci doplňků s citrulinem a argininem, které jsou přítomny v melounovém extraktu. Snížila se i úroveň srdečního stresu.

Tlumí záněty

Melouny jsou bohaté na látky s protizánětlivým účinkem. Kromě toho obsahují také vitaminy C, B6 a A a také hořčík a draslík, které pomáhají udržet v kondici imunitní systém, který to zánětům v našem těle pořádně natře.

Obrázky: Freepik