Co může značit bodání a mravenčení u srdce a jak s tím bojovat

Srdce je spolu s mozkem jeden ze základních tělesných orgánů, bez jehož funkce organismus prakticky ihned odumírá. Nemusí to být ale hned jeho zástava, která vám může začít znepříjemňovat život. Srdeční poruchy jsou jedním z nejčastějších druhů zdravotních problémů, se kterými se lidé v západních společnostech potýkají. A není divu. Současný životní styl je plný spěchu a stresu, které přirozeně ústí do úzkostí a depresí, což jsou stavy, které srdce silně zatěžují. Nezdravý jídelníček a škodliviny v ovzduší a vodě tento stav ještě umocňují.

Bodání a mravenčení u srdce značí úzkosti a stres

Ostrá, bodavá bolest. Tak často popisují lidé své srdeční obtíže. Ty nejsou spojené jen se srdečním infarktem, i když právě v tomto případě se vyskytují nejčastěji. Existují ale nižší intenzity této bolesti, které se objevují obyčejně vždy, když se dostaneme do nějaké silně zatěžující a stresové situace. A protože i naše tělo disponuje svojí vlastní pamětí, trpět můžeme i ve chvílích, kdy jsme zdánlivě v klidu.

V případě chronického stresu a úzkostí, které vedou k bodání u srdce, je nejlepší vyhledat pomoc psychoterapeuta, který s vámi pomůže své tělo odblokovat od negativních emocí a zlepšit vaše životní návyky tak, abyste příště dokázali lépe reagovat na stres a negativní emoce.

První pomoc při bodání u srdce

Pokud se dostanete do situace, kdy vás bodání, mravenčení a pálení u srdce doslova ochromí a nemáte v tu chvíli možnost vyhledat odbornou pomoc, můžete pro zlepšení stavu něco udělat sami. Je nutné uvést své tělo do stavu relaxace a odpoutat své myšlení od stresujících faktorů.

To uděláte nejlépe tak, že se posadíte či si lehnete na klidném místě, zavřete oči a začnete zhluboka dýchat. Při tom se soustřeďte na každý jednotlivý nádech a výdech. Na to, jak vzduch vstupuje do vašich nozder, prochází dutinami, krkem a průduškami až do plic, které se s jeho přítomností nadouvají. A naopak, jak vystupuje z plic ven a přináší uvolnění a úlevu. Následně pak můžete zařadit nějaké relaxační cvičení či autogenní trénink pro hluboké uvolnění svalového napětí.

Při trvání obtíží navštivte lékaře

Pokud pociťujete nepohodlí v oblasti srdce často až pravidelně, je vhodné raději se poradit se svým praktickým lékařem. Dlouhotrvající stres se totiž může zásadně podepsat na zdraví vaší krevní pumpy, kterou může i poškodit a dokonce vyvolat infarkt. Proto je dobré situaci nepodcenit. Může vám to zachránit život.

Obrázky: Freepik