Dbejte na vyvážený poměr nutričních hodnot před návštěvou posilovny. Takové znalosti vám pomohou dosáhnout svých cílů rychleji

Správná výživa je životně důležitá pro celkové zdraví člověka a správné jídlo před cvičením může našemu tělu pomoci rychleji dosáhnout svého vrcholu a rychle se po tréninku zotavit. Také může minimalizovat poškození svalů nebo podpořit tělo při spalování tuků. Co jíst před tím, než se vydáte do posilovny, především závisí na vašich cílech v oblasti fitness. Chcete zhubnout, vybudovat si svaly nebo si vytvořit fyzičku? Pochopení následujících potravin vám pomůže v rozhodování, co konzumovat před cvičením, abyste dosáhli svých cílů co nejlépe.

Sacharidy

Vaše svaly používají glukózu získanou ze sacharidů v podstatě jako palivo pro krátké cvičení s vysokou intenzitou. Vzhledem k tomu, že zásoby glykogenu (forma glukózy uložená v játrech a svalech) jsou omezené, je třeba před tréninkem konzumovat sacharidy, které vyčerpaný glykogen doplní. Proto se jídla s vysokým obsahem sacharidů doporučují lidem, kteří si budují sílu prostřednictvím zvedání těžkých vah nebo lidem, jež se zaměřují na krátké tréninky s vysokou intenzitou.

Bílkoviny

Konzumace samotných bílkovin nebo v kombinaci se sacharidy poskytuje lepší anabolickou reakci na růst svalů a zlepšuje svalovou regeneraci po cvičení. Pravidelná konzumace bílkovin před cvičením povede k vyšší síle a nižší tělesné hmotnosti, stejně jako k lepším svalovým výkonům. Některé důkazy dokonce nasvědčují tomu, že bílkoviny pomáhají stimulovat tělo ve spalování tuku ještě 24 hodin po cvičení. Pokrmy s vysokým obsahem bílkovin se doporučují lidem, kteří touží po rýsování těla, stejně jako po budování svalů.

Tuky

Tělo využívá tuky při delších trénincích s nízkou intenzitou. Považujte tuky jako pomalu spalující se zdroj energie. Jelikož se tuk tráví v těle mnohem déle, není úplně nutné jíst ho přímo před tréninkem. Stačí konzumovat zdravé tuky pár hodin před tím, než zavítáte do posilovny. Celkově se pokrmy s vyšším obsahem zdravých tuků (ořechy, ryby, avokádo) doporučují lidem, jejichž trénink vyžaduje vytrvalost, například běžcům.

Půst

Odpověď na to, zdali naše tělo spaluje tuky rychleji, jde-li cvičit na prázdný žaludek, je ano i ne. Pokud jste před tréninkem nejedli kolem 8 – 10 hodin, například přes noc, a jdete cvičit, ve vašich svalech a játrech se stále drží dostatek glykogenu, abyste měli energii na pohyb. Jakmile se zdroj glykogenu vyčerpá, tělo začne používat tuky jako zdroj paliva. Tuky se ale spalují déle než glykogen, takže dokud má trénink mírnou intenzitu a trvá nejméně hodinu, jedná se pro vás o dobrou strategii. Na druhou stranu, pokud se zaměřujete na krátké a intenzivní tréninky pro budování svalů, budete trpět nedostatkem sacharidů a bílkovin. Může se také stát, že začnete ztrácet svalovou tkáň společně s tukem a hrozí tak přejídání z intenzivního hladu.

Obecně je rozumné konzumovat určitý poměr sacharidů a bílkovin s trochou zdravých tuků, pokud potřebujete během cvičení dlouho vytrvat. Ale bez ohledu na to, co jíte, nezapomínejte na hydrataci před, během i po cvičení.

Jaké stravě před cvičením dáváte přednost vy? A dodržujete vhodný pitný režim nebo patříte mezi ty, kteří stravu příliš neřeší? Dejte nám vědět své postřehy do komentářů.

zdroj: www.foodeatsafe.com