Dědičná onemocnění, jejichž rozvoj můžeme zmírnit pomocí zdravého životního stylu

To, že od svých rodičů podědíte některé zdravotní problémy, ještě neznamená, že proti nim nemůžete bojovat. Existují geneticky dědičná onemocnění, jejichž šance na vývoj lze výrazně snížit, pokud budete věnovat pozornost svému životnímu stylu. Jinak řečeno, pomocí genetického testu lze nemoc odhalit dlouho předtím, než se problém objeví, proto je velice důležité klást důraz na prevenci.

Cukrovka

Nejen špatný životní styl může přispět k rozvoji cukrovky 2. typu. Stejně jako srdeční onemocnění může být do genů zahrnuta i predispozice k cukrovce. Pokud je způsobena nesprávným životním stylem rodičů, neexistuje žádná šance na dědičnost. Jinými slovy, zdravý životní styl může snadno zabránit rozvoji cukrovky.

Migréna

Výzkum ukázal, že 70 – 80% pacientů s migrénou má nemoc v rodinné anamnéze. Dědičnost jistě souvisí s funkcí krevních cév. Pravidelné cvičení a zdravá strava však mohou snížit pravděpodobnost vzniku onemocnění.

Alzheimerova choroba

Pomocí jednoduchého vzorku krve je možné zjistit, zdali máte predispozice k Alzheimerově chorobě. Pokud je zděděna v jedné z rodičovských větví, existuje 47% šance na rozvoj Alzheimerovy choroby, zatímco obě větve dohromady naznačují riziko 91%. 

Problémy se zrakem

Pro zdraví našich očí můžeme udělat spoustu, budeme-li žít zdravě a především, pokud se vyhneme cigaretám. Šedý zákal, makulární degenerace i glaukom s otevřeným úhlem jsou primárně způsobeny genetikou.

Obrázky: Freepik