Děložní fibroidy představují nerakovinové nádory, které rostou ze svalových vrstev dělohy. Nezhoubné výrůstky se mohou lišit od velikosti fazole až po rozměry melounu. Znát je můžete také pod názvem myomy. Zpravidla se vyvíjejí v reprodukčních letech ženy, tedy věku mezi 16 a 50 lety, kdy je hladina estrogenu nejvyšší. Dnes se zaměříme na příčiny vzniku děložních fibroidů a na příznaky, díky kterým na ně tělo začne upozorňovat.
Příčiny děložních fibroidů
Bohužel stále zůstává nejasné, co může děložní fibroidy způsobovat. Lze ale tvrdit, že souvisí s hladinou estrogenu a progesteronu v reprodukčních letech ženy. Jakmile je hladina estrogenu vysoká, zejména v období těhotenství, mají fibroidy tendenci se zvětšovat. Pravděpodobně se také vyvinou, když žena užívá antikoncepci obsahující estrogen. Naopak nízká hladina estrogenu může způsobit, že se fibroidy mohou zmenšovat, například během a po menopauze.
Zároveň se předpokládá, že genetické faktory také mohou hrát svou roli v rozvoji fibroidů. Mít blízkého příbuzného s tímto zdravotním problémem zvyšuje šanci na jejich výskyt.
Také existují důkazy, že konzumace červeného masa, alkoholu a kofeinu a obecně nadváha by mohly zvyšovat riziko vzniku děložních fibroidů, a že by jej naopak mohl snížit přísun ovoce a zeleniny.
Příznaky děložních fibroidů
Přibližně u 1 ze 3 žen se myomy projeví následujícími příznaky:
- Silná a bolestivá menstruace, známá také jako menoragie
- Anémie v důsledku silné menstruace
- Bolesti zad nebo zácpa
- Nepohodlí v podbřišku, zejména v případě velikých fibroidů
- Časté močení
- Bolest při pohlavním styku
Další možné příznaky:
- Potíže při porodu
- Těhotenské problémy
- Problémy s plodností
- Opakovaný potrat
- Nárůst hmotnosti z důvodu velikosti fibroidů
- Otok v dolní části břicha
Obrázky: Freepik