Jak odlišit citlivost na lepek od celiakie. Zkuste krevní testy a stravovací deník

Nesnášenlivost lepku nebo citlivost na lepek nejsou tak vážnými zdravotními stavy, jako je například celiakie, přesto sdílí několik společných příznaků, kvůli kterým se tyto dva zdravotní stavy často zaměňují. Dnes se společně podíváme, jak správně rozlišit nesnášenlivost lepku od celiakie a jaké příznaky se v tomto případě objevují.

Jak diagnostikovat nesnášenlivost lepku

Nejprve je nutné vyloučit možnost, že trpíte závažnějším zdravotním stavem, jako je celiakie nebo alergie na pšenici, jakmile se u vás vyskytne jakékoli podezření. Nejlepší cestou jsou krevní testy. Ovšem když lékař vyloučí celiakii, neznamená to ještě, že může potvrdit citlivost na lepek. Je to především z toho důvodu, že neexistují žádné testy, které by ji mohly potvrdit. Zpravidla se situace řeší tak, že člověk s podezřením na nesnášenlivost lepku upraví stravu – sníží nebo zcela odstraní příjem lepku a zároveň sleduje příznaky po jeho konzumaci, které mohou být následující. Zároveň je vhodné vést si stravovací deník, kde si budete zaznamenávat jakékoli zdravotní změny po přísunu lepku.

Průjem a zácpa

Průjem nebo zácpa jsou častými známkami nesnášenlivosti lepku. Navíc, stolice může mít zvláště nepříjemný zápach, protože zdravotní stav způsobuje špatnou absorpci živin.

Nadýmání

Týká se především pocitu plného žaludku, který je nepřetržitý. U lidí s nesnášenlivostí na lepek se může tento pocit vyskytovat velmi pravidelně a nemusí nutně souviset s množstvím jídla, jaké zkonzumují.

Bolest břicha

Po konzumaci potravin obsahující lepek můžete zaznamenat bolest břicha bez dalšího zjevného důvodu.

Únava

Přestože může mít únava několik dalších jiných příčin, jednou z nich může být i nesnášenlivost lepku.

Nevolnost

Pokud u vás často dochází k nevolnosti po konzumaci potravin obsahující lepek, může se jednat o jeden ze symptomů nesnášenlivosti lepku.

Jiné příznaky nesnášenlivosti lepku

Je možné, že u lidí, jejichž tělo odmítá lepek, se může vyskytnout několik dalších symptomů, i když méně častých.

  • Bolesti hlavy
  • Bolest kloubů a svalů
  • Deprese nebo úzkost
  • Zmatek
  • Silná bolest břicha
  • Anémie

Pokud máte pocit, že trpíte nesnášenlivostí na lepek, před jakýmikoli stravovacími změnami vyhledejte lékařkou pomoc a radu.

Obrázky: Freepik