Dezinfekce nebo mýdlo a voda. Rozdíly mezi způsoby čištění rukou

Dezinfekční přípravek na ruce je běžnou součástí našich tašek nebo toalet, například ve školách či hotelech. Dlouhou dobu už je považován za rychlou možnost čištění rukou a ochranu před šířením choroboplodných zárodků během chřipkového období. Je ale malá, snadno přenosná lahvička, skutečně tak dobrá, jak jsme si mysleli? Nebo bychom měli věřit pouze klasické mýdlové vodě?

Způsobuje časté užívání rezistenci bakterií?

Ne. Zatímco nadměrné používání antibiotik bylo identifikováno jako problematické, u častého používání dezinfekčních prostředků na ruce neexistuje žádná šance, že by se bakterie dokázaly přizpůsobit nebo si vyvinout obranu.

Dezinfekce nebo mýdlo a voda?

Oba způsoby jsou přijatelné pro správnou hygienu rukou, pokud jsou používány správně. K mytí rukou mýdlem a vodou byste se měli uchýlit při viditelném znečištění. Je potřeba si uvědomit, že dezinfekční přípravky nenahrazují mytí špíny a nečistot. Také byste si měli umývat ruce vždy po použití toalety a před jídlem.

Dezinfekci používejte tehdy, nemáte-li přístup k umyvadlu a jeho aplikaci věnujte stejnou pozornost jako při mytí rukou. To znamená, nezapomínejte na palce, oblast mezi prsty a hřbet rukou.

Můžeme říct, že mýdlo a vodu nic nenahradí, ale nejlépe uděláte, budete-li tyto dva postupy kombinovat. Obojí lze považovat za správnou a účinnou ochranu před choroboplodnými zárodky.

Jakou dezinfekci si vybrat?

Při koupi dezinfekčního přípravku na ruce se ujistěte, že hledáte ten na bázi alkoholu, který skutečně odvede práci, kterou potřebujete. Dezinfekce, které obsahují 60 – 90% alkoholu, jsou považovány za nejúčinnější při odstraňování choroboplodných zárodků.