Pokud jste úspěšně překonali koronavirus, máme pro vás nepříjemnou zprávu. Ta se týká i osob, i kterých se nemoc projevila jen velmi mírně, a dokonce i osob s bezpříznakovým průběhem. Někteří z nich si ani nemuseli všimnout, že koronavirem prošli, a projevily se u nich až jeho následky. Pro ty se zatím používá anglický pojem „long covid“. Mezi nejtypičtější projevy long covidu patří:
- Dlouhodobé potíže se srdcem, o nichž se v tomto článku rozepíšeme podrobněji
- Bolesti hlavy a migrény
- Únava, nechutenství a apatie
- Bolesti svalů a kloubů
Koronavirus a srdce
Koronavirus se primárně na srdce nezaměřuje, ale jakmile se dostane do těla, napadá kromě plic i další orgány. V době, kdy jste ještě nemocní, může virus způsobit myokarditidu, tedy zánět srdečního svalu. Myokarditida se ovšem nemusí projevit hned, v průběhu nemoci totiž obvykle nesportujete a vaše srdce není v žádném velkém zápřahu. Zánět však může růst i po vyléčení z nákazy koronavirem a obvykle se projeví dost nečekaně.
Následky koronavirové infekce však mohou srdce zasáhnout i zvenčí. Virus je totiž velmi agresivní a imunitní systém musí napnout všechny síly, aby se s ním vypořádal. V důsledku souboje imunitního systému s virem se mohou u některých lidí objevit krevní sraženiny, které mohou za určitých okolností doputovat až do srdce.
A aby toho nebylo málo, toho může long covid způsobit také zvýšené vylučování vazoaktivních hormonů, které způsobují takzvaný syndrom zlomeného srdce, který se odborně jmenuje Takotsubo kardiomyopatie. Navzdory svému poetickému názvu je syndrom zlomeného srdce smrtelně nebezpečný a jeho ataka vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Sledujte svůj zdravotní stav
I pokud se vám podařilo zbavit se virové infekce, nemusíte mít ještě vyhráno. Lékaři doporučují každému, kdo koronavirem prošel, aby pečlivě sledoval svůj zdravotní stav a jakékoli nesrovnalosti řešil se svým praktickým lékařem, případně se specialistou. S long covidem si totiž není radno zahrávat.
Obrázky: Freepik