Nová zjištění ohledně přenosu covidu v chladném a vlhkém prostředí

Zima je na cestě a chřipkové období a naše tendence ukrývat se v uzavřených prostorech před chladným počasím přinášejí nové zdravotní problémy. Nová studie zkoumá tajemství neobvyklého úspěchu koronaviru v přítomnosti studeného a vlhkého vzduchu – přenositelnost viru nebo způsob, jakým na nás dokáže útočit. Klade si za cíl vyzbrojit lidi lepšími znalostmi, jak se SARS-CoV-2 šíří na základě vzduchu v prostoru, kde se zrovna vyskytujeme.

Nebezpečí nákazy v závislosti na vzduchu

Začátkem dubna mnoho lidí přemýšlelo, zda se COVID-19 v létě s vyššími teplotami nevytratí. Virus samozřejmě nezmizel, jak někteří doufali, ve skutečnosti počty nakažených stále stoupaly. Vědci se rozhodli modelovat různé teploty a vlhkost od horkého a suchého vzduchu až po studený, vlhký ve vnitřních prostorech, kde je virus distribuován normální řečí a dýcháním. Výsledky byly různé.

Kapénky cestují na delší vzdálenost než 2 metry

Respirační kapénky nedodržují vzdálenost 2 metry, ve skutečnosti v chladnějším a vlhčím prostředí dokáží putovat až 6 metrů, než dopadnou na zem.

Virus je trvalejší při nižších teplotách

Kromě schopnosti dále cestovat je virus podle několika publikovaných studií obzvláště stálý při nižších teplotách a zůstává infekční od několika minut do více než jednoho dne. Naopak na místech, kde je teplo a sucho, se kapénky snáze odpařují.

Co to pro nás znamená?

Tato zjištění mohou znamenat například větší fyzické distancování, pokud se nacházíte na chladném a vlhkém uzavřeném místě, abyste omezili šíření koronaviru na minimum.

Obrázky: Pixabay