Jak předcházet bolestem hlavy z častého nošení roušek

Nošení roušek pokaždé, kdy vyjdeme na veřejnost, není pouze zákonným požadavkem, ale jedná se o nejjednodušší věc, kterou můžeme udělat, abychom chránili sebe i ostatní před nákazou COVID-19. Samozřejmě to, co pro některé lidi může vypadat naprosto jednoduše, je pro lidi trpící migrénami a bolestmi hlavy velice komplikované.

Jak může nošení roušky vyvolat migrénu?

Na migrénu mají vliv počasí, strava i spánkový režim, ovšem nic z toho nesouvisí s nošením roušek. Avšak současná situace a nošení roušek může změnit vaše návyky způsobem, který zvyšuje pravděpodobnost migrény, například pokud pijete každé ráno při cestě do práce kávu nebo vodu, rouška na ústech by to mohla znemožnit, což znamená, že by se zvýšila šance vzniku migrény z nedostatku kofeinu nebo hydratace. Obecně vzhledem k tomu, že je pro nás nošení roušek nové, je možné, že by tato situace mohla vynést na světlo dříve neznámé spouštěče migrény.

  • Potíže s dýcháním
  • Přehřátí
  • Tlak kolem uší

Ovšem je příliš brzy na tyto faktory s jistotou poukazovat jako na viníky vzniku migrény či bolesti hlavy. Přesto vám chceme představit pár tipů, jak bolestem hlavy při nošení roušek předcházet.

Pití vody

Víme, že dehydratace může být jednou z příčin vzniku migrény. Kdybychom měli pít pouze tehdy, kdy máme žízeň, vypijeme minimum tekutin, které naše tělo potřebuje. Pokud se snažíme dodržovat dostatečný pitný režim, často se do konzumace vody nutíme, ovšem s nošením roušky můžeme na pitný režim snadno zapomínat nebo přímo zlenivět. Pro dodržování pitného režimu existují šikovné aplikace, které vám v určitých intervalech připomenout, že je čas se napít, popřípadě si můžete nastavit obyčejný budík v telefonu.

Zkuste méně dráždivou roušku

Máte pocit, že bolesti hlavy by mohly přicházet z tlaku na vaše uši při těsné roušce? Je to možné, naštěstí ale existuje spousta způsobů, jak snížit tlak za ušima a udržet roušku tam, kde má být pomocí jiných prostředků – sponky nebo čelenka. Pokud tyto alternativy přesto nepomohou, můžete si zkusit vyrobit svou vlastní roušku, která se bude vázat vzadu na hlavě.

Průhledné, plastové štíty

Tyto štíty byly vyrobeny převážně proto, aby umožnily čtení rtů pro neslyšící a nedoslýchavé. Zároveň ale mohou být skvělé pro ty, kterým rouška na ústech a nosu vadí.

Obrázky: Freepik