Dlouhodobé příznaky Covidu-19, které se mohou objevit i u očkovaných jedinců

Onemocnění Covid-19 s prodlouženými příznaky (tzv. dlouhý Covid) se může vyskytnout u očkovaných i neočkovaných jedinců, a to zejména u osob starších 60 let. Podle nové britské studie nejsme zcela chráněni ani s očkováním, které sice zmírní příznaky i průběh nemoci, ale nemůže nás zcela ochránit před některými dlouhodobými příznaky, které mohou být životu nebezpečné. Výzkumníci z Velké Británie se nyní podělili o své závěry s veřejností.

Nový výzkum

Výzkumníci z Oxfordské univerzity provedli předběžný výzkum, ve kterém analyzovali údaje o 10 024 očkovaných a 9 479 neočkovaných pacientech. Studie potvrdila, že plně očkovaní jedinci mají nižší riziko úmrtí a závažných komplikací, intubace, přijetí na JIP, fatální trombózy, plicní insufience, psychózy a dalších příznaků, které hrozí neočkovaným pacientům. Na první pohled to zní jako velmi dobrá zpráva, ale nachází se v ní i pár špatných prognóz.

S čím očkování nepomůže?

Podle výzkumníků jsou rizikovou skupinou zejména osoby nad 60 let, a to i s plným očkováním. Očkování podle nich nechrání před určitými příznaky dlouhodobého onemocnění Covid-19, jako je srdeční arytmie, bolesti kloubů, cukrovka 2. typu, onemocnění jater, poruchy spánku, změny nálad, úzkostné poruchy atd. Bohužel starší pacienti jsou obecně náchylnější k těmto onemocněním, a proto je ani očkování nemůže zcela ochránit.

Závěrem

Vědci došli k závěru, že „u těch, kteří se nakazili koronavirem, přestože byli očkováni, je očkování proti Covid-19 spojeno s nižším rizikem mnoha, ale ne všech dlouhodobých účinků této nemoci.“ Výhody očkování si tedy mohou užívat především lidé mladší 60 let, kteří se nemusí obávat krátkodobých ani dlouhodobých stavů spojených s nákazou viru Covid-19. Senioři by měli dbát na ochranu svého zdraví bez ohledu na to, jestli jsou očkovaní nebo ne, protože jim nemoc může přinést příznaky a onemocnění, která by pro ně mohla být fatální.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iatropedia.gr