Úřady vraha znaly, ale odsoudit nemohly. Dopisy ze záhrobí pomohly odhalit tajemství smrti dvou matek

Klasické ručně psané dopisy většina lidí považuje za přežitek minulosti. V době e-mailů, textových zpráv a hlasových záznamů už pro něco tak staromódního přece není místo. Přesto jsou dopisy napsané dvěma ženami středobodem tohoto příběhu. Jde o případy dvou velmi sledovaných vražd.

Dopisy odhalily vraha

Když byla v prosinci 1998 nalezena mrtvá ve své posteli 40letá Julie Jensen, manželka a matka dvou malých chlapců, vyšetřovatelé se zpočátku domnívali, že pravděpodobnou příčinou její smrti je sebevražda. Okresní prokurátor Bob Jambois byl ale ten den v domě Jensenových a jeho závěry říkaly něco jiného. Některé věci se mu nezdály, ale pitva jeho pochybnosti nepotvrdila, nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo jít o nějaký zločin. Až o několik dní později vešli na policejní oddělení Margaret a Ted Wojtovi, sousedé Marka a Julie Jensenových, a předali policii zapečetěnou obálku. Jen týden předtím zaklepala Julie na jejich domovní dveře a předala ji manželům. Policii sdělili, že je Julie požádala, aby ji doručili orgánům činným v trestním řízení, kdyby se jí něco stalo.

Strach o život

Uvnitř obálky našli detektivové fotografii denního plánovače Marka Jensena s podivným seznamem věcí, včetně stříkačky a názvů drog. K fotografii byl přiložen dopis od Julie. Slova byla naprosto šokující.

„Mám podezření, že se Mark chová zvláštně a bojím se, aby mi něco neudělal. Kdyby se mi něco stalo, byl by mým prvním podezřelým. Nikdy bych si nevzala život kvůli svým dětem – jsou pro mě vším!“ Dopis však nebyl připuštěn jako důkaz v případu, protože podle šestého dodatku musí mít obžalovaný možnost postavit se svému žalobci, což by v tomto případě nebylo naplněno.

Roky bojovali za vrácení dopisů mezi důkazy

Po dobu pěti let státní zástupci bojovali, aby se dopis vrátil mezi právoplatné důkazy. Nakonec Nejvyšší soud ve Wisconsinu udělil výjimku. Porota později uznala Marka Jensena vinným z vraždy prvního stupně a byl odsouzen na doživotí.

Podněcování k sebevraždě

Nejde přitom o jediný případ tajných dopisů, které vedly k usvědčení vraha. Podobný příběh se odehrál také v případu Stát Arizona vs Douglas Grant. Deníkové záznamy a zápisy nakonec usvědčily manžela oběti z podněcování k sebevraždě. Porota jej odsoudila za neúmyslné zabití, protože využil špatného psychického stavu své ženy, aby ji podnítil k sebevraždě.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Abcnews.com