Při fibrilaci síní se horní komory srdce neovladatelně chvějí místo toho, aby se účinně stahovaly. Není to život ohrožující stav, ale časem může vést ke komplikacím, jako je srdeční selhání nebo mrtvice.
Zvýšené riziko fibrilace síní
Nová studie potvrzuje, že doplňky s obsahem rybího tuku mohou zvyšovat riziko poruchy srdečního rytmu, zvláště pokud dávky přesahují 1 gram denně. Jedná se zejména o léky a doplňky stravy, které obsahují omega-3 mastné kyseliny – právě ty se totiž přirozeně nacházejí v rybím oleji. Některé výzkumy sice objevily souvislost mezi zvýšenou fibrilací síní a konzumací doplňků s obsahem omega-3, jiné studie to zase vyvrátily. V současné chvíli tedy mezi vědci nepanuje jednoznačná shoda ohledně toho, zda je možné bezpečně tyto doplňky užívat.
Výsledky studie
Analýza publikovaná ve vědeckém časopise Circulation zahrnovala výsledky více než 81 000 pacientů. Během období studie se u 3,6 % rozvinula fibrilace síní. Zjistilo se, že účastníci testu, kteří pravidelně přijímali omega-3, měli větší pravděpodobnost vzniku fibrilace síní než ti, kteří užívali jen placebo.
Jak se vyhnout riziku?
U pacientů užívajících více než 1 gram omega-3 denně bylo riziko fibrilace síní o 49 % vyšší ve srovnání s uživateli placeba. Oproti tomu se riziko zvýšilo pouze o 12 % u pacientů užívajících 1 gram nebo méně každý den. Z toho tedy vyplývá, že riziková hranice se pohybuje právě okolo 1 gramu těchto kyselin. Doplňky omega-3 mastných kyselin jsou obvykle předepisovány lidem s velmi vysokými triglyceridy, typem krevního tuku, který je spojen se zvýšeným rizikem srdečního infarktu a mrtvice. U některých z nich bylo prokázáno, že snižují riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice, pokud se užívají společně se statinem snižujícím cholesterol. To však neplatí pro jiné volně prodejné léky nebo doplňky omega-3. Lidé, kterým bylo omega-3 předepsáno, se rozhodně nedoporučuje přestat tyto doplňky stravy brát bez konzultace s ošetřujícím lékařem.
Shutterstock
Jak rozpoznat potíže?
V každém případě je vhodné znát běžné příznaky fibrilace síní při užívání doplňku omega-3 a v případě, že se vyskytnou, kontaktovat lékaře. Mezi možné symptomy patří rychlé bušení srdce a závratě.
Omega-3 získávejte z ryb
Rozhodně lze doporučit získávat tyto velmi důležití látky přímou formou, tedy ideálně zejména konzumací čerstvých ryb. Ryby jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, stejně jako bílkovin a mnoha dalších důležitých živin. Vaším cílem by měly být alespoň dvě porce tučných ryb týdně (zejména pstruh nebo losos).
Shutterstock
Důvod zvýšeného rizika není znám
Není zatím jasné, proč užívání doplňků omega-3 může zvýšit riziko fibrilace síní, ačkoli se zdá, že jako lék na předpis snižuje riziko srdečního infarktu a mrtvice. Bude to dále podrobeno zkoumáním a studiím, které případně mohou v budoucnu tento závěr potvrdit či vyvrátit. Jisté je, že pokud při užívání jakéhokoliv doplňku stravy zaznamenáte problém, je na místě ihned ukončit jeho konzumaci a případně se poradit s odborníkem.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Consumer.healthday.com